Ústí je připraveno jednat o financování vědecké knihovny

Provozu poboček Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem hrozí omezení, pokud nebude mít peníze na jejich chod. Ředitelka knihovny Jana Linhartová se proto obrátila na Ústecký kraj, který je zřizovatelem instituce, se žádostí o pomoc.

Primátor Petr Nedvědický (ANO) dnes ČTK a Českému rozhlasu řekl, že doposud nemá od kraje pozvánku k jednání na téma financování knihovny. Náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD) ČTK řekl, že se chce s ústeckým primátorem sejít.

Žádost knihovny je podle Linhartové opodstatněná s ohledem na každoroční nárůst nákladů spojených s rozšiřováním služeb veřejnosti. Organizace minulý týden získala v soutěži knihoven hlavní cenu v kategorii Informační počin za projekt Poradenského a edukačního centra jako prvního metodického centra pro spolupráci škol a knihoven při neformálním vzdělávání.

Město schválilo knihovně roční dotaci 600.000 korun, kterou podle primátora dostala v roce 2018 i letos a částka je připravena i v návrhu rozpočtu na příští rok. O změně příspěvku kraj podle Nedvědického s městem nejednal. Knihovna uvedla, že na plnění městských funkcí knihovny by potřebovala 17 milionů korun. „Záleží na domluvě s krajem, město má pouze nějaké možnosti. Pokud bude po jednání s krajem příliš vysoký náš příspěvek na plnění této funkce, tak budeme muset tu funkci omezit, protože ne všechno v nabídce město potřebuje,“ uvedl Nedvědický. Podle něj by se omezily pobočky, v nichž ubývá návštěvníků. „Existují tu modely (příspěvky krajských měst na chod krajských knihoven) z jiných krajů, nikde to není v řádu desítek milionů korun,“ uvedl primátor.

Ústečtí krajští radní pověřili jednáním s městem náměstka Kliku. „Budeme se snažit najít s panem primátorem nějaký kompromis,“ řekl dnes ČTK.

Pobočky Severočeské vědecké knihovny nejsou v dobrém stavu. Zrekonstruovaný je pouze objekt ve čtvrti Klíše. „Nemáme žádnou oficiální stížnost na stav nebo umístění poboček, je to krajská organizace, která si pronajímá prostory, je to na paní ředitelce, kde budou sídlit,“ řekl primátor. Doplnil, že někde platí knihovna zvýhodněný nájem.

Knihovna patří mezi největší kulturní instituce v regionu co do počtu návštěvníků i kulturních, vzdělávacích a komunitních akcí.

OMH, ČTK

20.2.2020
Policie v Ústeckém kraji má nová vozidla. Ve středu převzala od ministra vnitra Jana Hamáčka...
18.2.2020
Osmým rokem vládnou v Ústeckém kraji komunisté s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Podezřelé akce napáchané předchozími...
16.2.2020
Ústecký obvod Střekov připravil anketu ke sporné stavbě supermarketu na pozemku vedle soudu. Je anonymní...
16.2.2020
V Ústeckém kraji od minulého pátku mírně klesl počet lidí s chřipkou. Epidemie na severu...
16.2.2020
Za pronájem hrobového místa si Ústečané připlatí. Z 15 na 30 korun totiž zdražil magistrát...
15.2.2020
V Předlicích v Ústí nad Labem, kde žijí převážně Romové a chudí lidé, se objevila...
14.2.2020
Hyzdí ulice a zabírají parkovací místa. Zbavovat se autovraků jde kvůli současné definici těžko. Obce,...
13.2.2020
Okresní soud v Ústí nad Labem v pondělí zastavil proces se třemi úředníky ústeckého magistrátu...
13.2.2020
Osmým rokem vládnou v Ústeckém kraji komunisté s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Podezřelé akce napáchané předchozími...
12.2.2020
Téměř 13 procent lidí s dluhem po splatnosti se nachází v Ústeckém kraji. Celkově bylo...
Reklama