11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Ústí je připraveno jednat o financování vědecké knihovny

Provozu poboček Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem hrozí omezení, pokud nebude mít peníze na jejich chod. Ředitelka knihovny Jana Linhartová se proto obrátila na Ústecký kraj, který je zřizovatelem instituce, se žádostí o pomoc.

Primátor Petr Nedvědický (ANO) dnes ČTK a Českému rozhlasu řekl, že doposud nemá od kraje pozvánku k jednání na téma financování knihovny. Náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD) ČTK řekl, že se chce s ústeckým primátorem sejít.

Žádost knihovny je podle Linhartové opodstatněná s ohledem na každoroční nárůst nákladů spojených s rozšiřováním služeb veřejnosti. Organizace minulý týden získala v soutěži knihoven hlavní cenu v kategorii Informační počin za projekt Poradenského a edukačního centra jako prvního metodického centra pro spolupráci škol a knihoven při neformálním vzdělávání.

Město schválilo knihovně roční dotaci 600.000 korun, kterou podle primátora dostala v roce 2018 i letos a částka je připravena i v návrhu rozpočtu na příští rok. O změně příspěvku kraj podle Nedvědického s městem nejednal. Knihovna uvedla, že na plnění městských funkcí knihovny by potřebovala 17 milionů korun. „Záleží na domluvě s krajem, město má pouze nějaké možnosti. Pokud bude po jednání s krajem příliš vysoký náš příspěvek na plnění této funkce, tak budeme muset tu funkci omezit, protože ne všechno v nabídce město potřebuje,“ uvedl Nedvědický. Podle něj by se omezily pobočky, v nichž ubývá návštěvníků. „Existují tu modely (příspěvky krajských měst na chod krajských knihoven) z jiných krajů, nikde to není v řádu desítek milionů korun,“ uvedl primátor.

Ústečtí krajští radní pověřili jednáním s městem náměstka Kliku. „Budeme se snažit najít s panem primátorem nějaký kompromis,“ řekl dnes ČTK.

Pobočky Severočeské vědecké knihovny nejsou v dobrém stavu. Zrekonstruovaný je pouze objekt ve čtvrti Klíše. „Nemáme žádnou oficiální stížnost na stav nebo umístění poboček, je to krajská organizace, která si pronajímá prostory, je to na paní ředitelce, kde budou sídlit,“ řekl primátor. Doplnil, že někde platí knihovna zvýhodněný nájem.

Knihovna patří mezi největší kulturní instituce v regionu co do počtu návštěvníků i kulturních, vzdělávacích a komunitních akcí.

OMH, ČTK

Před 3 hodinami
Prázdné, pusté a zahlcené odpadky zůstávají domky v ulici Matiční v ústecké čtvrti Neštěmice. A...
Včera, 15:33
Výročí sametové revoluce si v Česku vedle metropole připomene řada měst a obcí. Vedle demonstrací...
Včera, 13:33
Za svou odvahu se dočkal David Michaljak (26) ocenění. Prezident Miloš Zeman mu udělil medaili...
Včera, 10:48
Kvalitní zámek a bezpečnostní řetízek na dveře je prevencí, jak uchránit svůj majetek i zdraví....
lávka, ústí nad labem, střekov
15.11.2019
Střekovské nábřeží a prostor Zanádraží v Ústí nad Labem by měla v budoucnu spojit lávka...
14.11.2019
Most plánuje na sídlišti Chanov zbourat další panelový dům a vystavět kontejnerové bydlení. V bloku...
13.11.2019
Sperma a sliny zanechal na dívce (15). Přesto Libyjec Abdalláh Ibráhím Diallo (30) obžalovaný ze...
kremační pec, spalování, žeh, mrtvoly, smrt
13.11.2019
Aby se Ústečan bál zemřít! Ve městě je totiž ochromeno spalování těl nebožtíků. Důvodem jsou...
Jiří Gaudl Chomutov podnikatel ODS
13.11.2019
Čerpání dotace 6 milionů korun na klub, z něhož vznikla soukromá luxusní vila 1. místopředsedy...
12.11.2019
Ústecký krajský soud poslal v říjnu za týrání a těžké ublížení na zdraví dítěte (3)...
Reklama