Už žádné čmáranice! Lennonova zeď bude jako venkovní galerie

11.11.2019
Fefík

Lennonova zeď na Velkopřevorském náměstí byla několik týdnů pod lešením.
Řád maltézských rytířů, kterému zeď patří, spolu s Prahou 1 nechal opravit ty části zdi, které byly nejvíce poškozené, ošetřit historický vstupní portál do zahrady a celkově zeď stabilizovat.
Ta také dostala nový nátěr.

„Rekonstrukce bude stát asi čtvrt milionu korun. Rozsah prací postačí na to, abychom zeď uvedli do důstojného technického stavu,“ uvedl Johannes Lobkowicz, kancléř Řádu, na webových stránkách Prahy 1.
Proměna reaguje také na vyhrocenou situaci, kdy se zeď i okolí staly terčem vandalismu a bezohledného chování návštěvníků, někdy také vybízených ke sprejování přímo průvodcovskými agenturami.

Jak fotil Petr Josek. Výstava agenturního fotoreportéra ve Stodůlkách

Cílem rekonstrukce je změnit Lennonovu zeď během listopadu na venkovní galerii u příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce.
Místostarosta Prahy 1 Petr Hejma při té příležitosti chce navrhnout prohlášení zdi pamětním místem a nastavit u ní jasná pravidla, která se v lokalitě budou muset dodržovat.
„Lennonova zeď je symbol svobody, kvůli tomu ji navštěvují jak zahraniční, tak domácí návštěvníci. To ale znamená, že se tu lidé vzájemně musejí respektovat, ne, že tu neplatí žádná pravidla,“ vysvětlil Hejma.

Nápisy na zdi se začaly objevovat v 60. letech minulého století, první z nich byly vzkazy pro Jana Wericha.
Více nápisů zde vznikalo během tzv. pražského jara a především po srpnové okupaci v roce 1968. Nová éra zdi se začala psát po zavraždění zpěváka kapely Beatles Johna Lennona na začátku 80. let, kdy na zdi vznikl jeho symbolický náhrobek.

FOTO: Lennonova zeď

Lennonova zeď - 1 lennonova zeď ája0Lennonova zeď - 1 Lennonova zeď Eva Ticháková, web Prahy 1Lennonova zeď - 2 lennonova zeďája.Lennonova zeď - 4 P1240390 lennonLennonova zeď - 4 P1240394 lennon
Další fotky
Lennonova zeď - 0 P1240391 lennon


Nepřehlédněte