V brněnské zoo se narodily želvy s neobvykle dlouhým krkem

14.10.2021
Jan Štoll

Nápadně dlouhý krk a zápis v seznamu kriticky ohrožených druhů. To jsou mláďata Dlouhokrčky McCordovy, které se podařilo odchovat Brněnské Zoo.  Až z Holandska pak dorazilo dvacet jedinců halančíkovce dlouhohřbetého. Velmi vzácné ryby, kterou už ve volné přírodě nelze spatřit. Chová je jen šest zoologických zahrad v Evropě.

Mezi odchovy posledních týdnů je devět mláďat vzhledově velmi atraktivní želvy dlouhokrčky McCordovy. „Jedná se o druhý odchov v brněnské zoo,“ uvedla mluvčí zahrady Monika Brindzáková.

Na Červeném seznamu ohrožených druhů jsou dlouhokrčky vedeny jako kriticky ohrožené. Hlavní hrozbu pro želvy představují lidé. Kromě úbytku biotopů totiž musí čelit zejména ilegálnímu lovu pro potřeby obchodu s domácími mazlíčky. S největší pravděpodobností je tento druh v přírodě již zcela vyhuben a díky jeho chovu v lidské péči nevyhyne zcela.

Halančíkovec dlouhohřbetý je drobná ryba, která v dospělosti dorůstá maximální velikosti pěti centimetrů. „Jsme nyní jediná zahrada v Česku, která tento v přírodě vyhynulý druh chová a doufáme v jeho rozmnožení. Tyto zatím nedospělé ryby jsou proto aktuálně v zázemí zahrady, kde budou mít větší klid. Návštěvníci je nemohou vidět, ale zahrada tím plní jedno ze svých hlavních poslání, a to zachování rozmanitosti druhů,“ řekl kurátor chovu ryb a plazů Petr Šrámek.

Původně žil tento druh v jednom jediném artéském prameni v Mexiku. Kvůli tamní stoupající spotřebě vody pro zemědělství došlo postupně ke snížení hladiny podzemní vody a pramen následně zcela vyschl.

zdroj: vz


Témata:

Nepřehlédněte