V českobudějovické MHD je kvůli mzdám stávková pohotovost

3.6.2022
Jiří Bydžovský

Odboráři v českobudějovickém dopravním podniku vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem je, že podnik začne vyplácet řidičům MHD každý měsíc počínaje červnem až do konce roku měsíční mimořádnou odměnu 3000 korun. Ostatní zaměstnanci ale tuto odměnu nedostanou.Společnost řeší, jak zvýšit platy i ostatním zaměstnancům. Jednou z možností je některé pracovníky propustit, aby podnik ušetřil a mohl přidat peníze jiným.

Firma chce dávat prémii řidičům jako stabilizační odměnu a motivaci pro hledání nových řidičů. Ročně tak vydá proti plánu na mzdy až o osm milionů Kč víc. Podnik omezil od 23. května dočasně provoz na linkách 1, 3 a 9. Chybějí řidiči, jsou hodně nemocní a firma má podstav. Intervaly spojů se prodloužily. Podle běžných jízdních řádů začnou jezdit od září, v červenci a srpnu platí prázdninový řád. Podle ředitele DPMCB Slavoje Dolejše letos zatím dalo výpověď 22 řidičů, 26 nových firma přijala.

„Stávková pohotovost je rozhodně v rozporu s naší kolektivní smlouvou, ani jsme nezahájili kolektivní vyjednávání. Odbory ani neměly snahu s námi věci řešit. Pouze uvedly, že jsme přidali řidičům a nepřidali jsme ostatním. Nám ale prostě chybí řidiči a ne ostatní. Když si zadáte do googlu stávková pohotovost, děje se to napříč celou republikou,“ uvedl Dolejš

Firma avizovala, že by chtěla zvýšit platy i jiným zaměstnancům. „Je to otázka úspor. Musíme lidi propustit, abychom mohli někomu přidat. Jinou cestu nevidím. Je to reálné,“ řekl Dolejš.

Měsíční odměna 3000 Kč by měla řešit situaci s řidiči, jichž je málo. Nemocných je teď deset procent ze všech asi 200 kmenových řidičů. Mluvčí podniku Barbora Smudková v květnu řekla, že dopravní podnik má o 16 řidičů méně, než potřebuje. Od března do května sice přijala městská společnost deset řidičů, ale všichni ještě musí dokončit autoškolu na řízení autobusů a trolejbusů.

„Problém s nedostatkem řidičů je ten, že nás dobíhají předchozí roky. Dobíhá nás covid, máme dvacet nemocných, to, že lidé pravděpodobně odkládali preventivní prohlídky, zákroky, to všechno se projevilo,“ řekl Dolejš. Společnost od začátku roku plošně zvýšila mzdy o deset procent. V červnu vyplatí firma pracovníkům zvláštní odměnu, což vyplývá z kolektivní smlouvy. Podle mluvčí to vyjde podnik téměř na čtyři miliony Kč.

„Teď máme průměrnou mzdu 33.000 korun, ale s nemocenskou. Kdybychom od toho odfiltrovali nemocné, je to 35.000 korun hrubého. S odměnou tři tisíce je to u řidiče 38.000 korun,“ řekl ředitel.

Zdroj:čtkNepřehlédněte