• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Chrášťanech mají vyrůst kasina. Obyvatelé se bouří

  4.4.2024
  Simona Knotková

  V Chrášťanech u Prahy mají vzniknout dvě kasina. Část obyvatel je proti.

  Obec schválila spolupráci s provozovateli kasin. Proti nim vznikla petice, kterou k středečním 16:00 podepsalo zhruba 400 lidí. Petice požaduje, aby obecní úřad vydal obecně závaznou vyhlášku o zákazu provozování hazardních her na území obce, nebo aby bylo vyhlášeno referendum, v němž by obyvatelé vyjádřili souhlas či nesouhlas s provozováním kasin v obci. Na středeční jednání zastupitelů, na kterém padlo mnoho emotivních vyjádření a výkřiků, přišlo přibližně 70 lidí. Starosta Chrášťan Pavel Hrdlička navrhl, aby bylo pro téma svoláno samostatné jednání zastupitelů, a to 15. dubna, s čímž příchozí po více než dvouhodinové diskusi souhlasili.

  Na jednání 15. dubna budou zastupitelé řešit pouze problematiku kasin, a to mimo jiné zákaz hazardu na celém území obce, vypsání referenda a právní posouzení ukončení smluv. „Dohodli jsme s občany na šesti bodech, které budou projednány, následně stoprocentně budeme respektovat vůli občanů, která vyjde z projednání na tomto zastupitelstvu,“ řekl po středečním jednání Hrdlička.

  Zastupitelstvo schválilo na únorovém veřejném zasedání dvě dohody o spolupráci, s firmou Bonver Win a s firmou CEC Praha. „Obě firmy nakonec přistoupily na jednorázový dar obci v hodnotě deset milionů korun a 250.000 korun ročně na projekty určené obcí. Další finance by měla přinést daň z hazardu, která by mohla být dohromady cca šest milionů korun za rok,“ popsal starosta.

  Autor petice Vladimír Vedral mezi argumenty proti kasinům uvádí obavy ze snížení kvality života v obci, o bezpečnost občanů, zejména dětí, o zvýšení kriminality a podobně. „Zřízení heren/kasina v těsné blízkosti bytových domů a v oblasti individuální bytové zástavby, ve kterých žije velké množství mladých rodin s dětmi, je v příkrém rozporu s hodnotami, které jako občané zastáváme,“ uvedl v petici.

  Podle starosty by se z peněz daly například opravit ulice a vzniknout by měla také plánovaná odpočinková zóna v Růžové ulici. Jde o projekty odložené v důsledku vysokých nákladů na přestavbu školy. Kasina mají vzniknout v neupravených budovách, kde nejsou jiní zájemci o jejich využití. „Kasino je z našeho pohledu nejmenší zlo. Provoz kasin podléhá v ČR přísným pravidlům dle zákona a je pečlivě kontrolován ministerstvem financí. Do objektu nesmí vstoupit nikdo bez předchozí registrace (prováděná přes státní registry), celý prostor včetně okolí je monitorován (obraz i zvuk) a záznam ukládán po dobu dvou let,“ doplnil Hrdlička.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte