V Děčíně odvolali primátora Hroudu. Vedení města se rozpadlo

25.6.2020
Redakce

S politickou rošádou zastupitelé při příchodu na jednání v kulturním domě nepočítali. Spekulovalo se jen o odvolání primátora, který krátce po svém zvolení vešel ve známost tím, že si pořídil luxusní služební vůz s registrační značkou PRIMATOR.

Jednání od počátku provázely silné emoce a padaly nejrůznější návrhy ohledně vedení města, místy se někteří politici v nepřehledné situaci ztráceli. Hrouda přiznal, že se v koalici nebyli radní schopni domluvit.

Nejprve byla oznámena rezignace městského strážníka Němečka a bývalého basketbalisty Jakuba Houšky (Náš Děčín). Oba shodně uvedli, že nefungovala komunikace v koalici.

Němeček navíc zkritizoval náměstka primátora Vladislava Rašku odpovědného za územní rozvoj (Náš Děčín) kvůli revitalizaci historické čtvrti Podmokly, kde znalecké posudky odhalily chyby. Němeček nato vyzval k Raškovu odvolání. Dlouholetý děčínský politik, bývalý primátor Raška následně oznámil, že Náš Děčín vypovídá koaliční smlouvu a pak rezignoval radní Ondřej Smíšek (Náš Děčín).

Sucho se podepsalo na ozimých plodinách. Žatecko leží v tzv. srážkovému stínu

Odvolaný primátor rozpad koalice kritizoval jako nezodpovědný. „Ti lidé si tady vyřizovali nějaké osobní účty,“ řekl Hrouda. „Dovolit si paralyzovat město po covidu, který nás neskutečně poškodil, kvůli nějakým osobním neshodám, je úplný nesmysl,“ řekl. „Vidím to jako obrovskou prohru tohoto města. Budu se snažit, aby po tu dobu, co ho ještě budu řídit, nastartované věci pokračovaly,“ dodal a varoval, že pokud se politici nedomluví, škoda pro město bude obrovská. „Vnímám to jako obrovskou chybu lidí, kteří si tu přišli zahrát divadlo,“ uzavřel Hrouda.

Ve vzrušené debatě opoziční zastupitelé navrhli odvolat celé vedení města. Ještě před hlasováním stihl rezignovat radní Martin Weiss (ANO). Primátor Hrouda, jeho náměstek Jiří Anděl (ANO), Jiří Chára (ANO) a Jan Palička (ANO) byli odvoláni 15 hlasy zastupitelů.

„Pro nás to bylo naprosto nečekané,“ řekl Raška. Dodal, že nic podobného v politice nezažil, zastupitelem města je od roku 1998. „Šli jsme na dnešní jednání zastupitelstva s tím, že se na sociálních sítích spekulovalo o odvolání primátora, ale my jsem se ničeho neúčastnili,“ prohlásil.

Fungovat bude odvolaných pět radních. Během léta budou politici dohadovat novou koalici.

vera/čtkNepřehlédněte