V dobrých rukách berounských hasičů

5.8.2022
Martin Solar

Už od úterka 26. července jsou zapojeni do hašení obrovského požáru v Národním parku České Švýcarsko u Hřenska i hasiči Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a mezi nimi nechybí ani ti naši, berounští.

„Hasičem jsem 15 let, ale co nám po příjezdu na místo vyrazilo dech, co bylo odlišné, byla rozloha požáru, u nás lesní požáry, na které jsme zvyklí, zasahují maximálně desítky hektarů,“ říká i za své kolegy Martin Kůřil z odřadu hasičů vyslaných z Berouna k požáru, který už přesáhl prostor o velikosti 5 x 2 kilometry.

Zásahy u požáru u Hřenska, v lesích s nepřístupnými terény, jsou pro profesionály zajímavou zkušeností, kam ani berounští neváhali vyjet. Na stanici v Berouně je totiž skupina hasičů, kteří se nad rámec své běžné odborné přípravy systematicky připravují a zdokonalují na zásahy u požárů v přírodním prostředí, v lesích a těžko přístupných terénech, kterými se berounský okres vyznačuje.

„Naše krajské ředitelství v nás vidí potenciál, tak nás v tom podporuje,“ uvádí Kůřil. Třeba na jaře byli berounští hasiči vysláni na odbornou stáž na Slovensko, kde mimochodem mají speciální jednotku na hašení lesních požárů a kde měli možnost se slovenskými kolegy trénovat ve vysokých horách. Před měsícem naopak přijeli slovenští hasiči na Berounsko načerpat zdejší zkušenosti.

„Událost, která přišla v Českém Švýcarsku, nás posunuje z hlediska zkušeností,“ říká Martin Kůřil za berounské hasiče. Při svém profesním zdokonalování si hasiči připravují a „vypilovávají“ své taktické postupy, jak co hasit a vedení za nimi stojí i pořizováním speciálních technických prostředků. „Do Hřenska jsme tak mohli přivézt hasičské čtyřkolky, které vozí vodu, motorové pily a speciální výbavu. Sebou máme také nejvýkonnější čerpadla na světě, která jsou současně tak malá a lehká, že se nosí v krosně, ty zrovna testujeme a díky tomu, že máme možnost je používat, tak se s přípravou a nácvikem taktiky posunujeme dál.“

Ptáčata kvůli horku vyskakují z hnízd, záchranné stanice mají zoufale málo prostoru

V okolí Hřenska je terén ještě neprostupnější než na Berounsku. Díky technickým prostředkům i zkušenostem se berounští hasiči mohou v Hřensku dostat i do míst, kam se běžně hasiči dostat nedokáží.

„Když hasiče vyšleme na frontu“ – takovými slovy Kůřil popisuje stav, kdy je hasič poslán pracovat fyzickou silou a za pomocí speciálních prostředků do míst zasažených požárem – „musí být hasič vybaven“.

Hasiči mají ochranu dýchacích cest, v tomto případě speciální roušky na lesní požáry, které chrání jak proti zplodinám, tak proti prachu, který neustále víří. Sebou musí mít také dostatek vody na pití, protože se z nepřístupného žhavého terénu několik hodin nedostanou zpátky do zázemí. Velitel zásahu rozhoduje i o oblečení zasahujících. Ze zkušeností hasiči nepoužívají při lesních požárech třívrstvý těžký zásahový oblek, protože by je limitoval v pohybu a fyzickém výkonu. Do boje s ohněm vyráží kompletně vhodně vybavený hasič zhruba na 4 hodiny. V těžkém terénu, pokud se podaří prostoupit nad požár, musí být všechno v lehkosti a jednoduchosti. Pak se může použít lehký útočný proud vody (tedy nejtenčí ze tří možných průměrů hadic): „když hasíme z kopečka dolů, tak získáváme tlakové výhody, protože máme mnohem větší tlak i s malou cisternou, než má velká cisterna dole, která hasí směrem nahoru“, vysvětluje princip Martin Kůřil.

Jedním z mnoha úkolů berounské jednotky bylo se dostat za pomoci čtyřkolek, hasičů-pilařů a dalších odborníků do nepřístupných míst a zpřístupnit je. Z těch předtím musela jiná zasahující skupina ustoupit před ohněm a padajícími stromy a ponechat tam i veškerou techniku. Napřed jela průzkumná vozidla a čtyřkolky, hasiči si vezli svoji vodu v malých cisternách. „Probojovali jsme se malou členitou asi tříkilometrovou cestou nahoru a tam nám cisterny sloužily jako vodní zdroj“, popisuje Kůřil, jak se hasiči dostali i s vodou těžkým terénem na krátkou vzdálenost k požáru.

Zásah u požáru, jehož rozsah u nás nemá obdoby, je pro všechny mimořádně fyzicky i psychický náročný, proto se hasiči střídají a obměňují. V den uzávěrky Regionu působilo v krajině Českého Švýcarska celkem přes 900 hasičů. V místech je podporuje množství dobrovolníků, kteří jsou k dispozici s jídlem, ovocem a nápoji.

Hana ZeusNepřehlédněte