• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V dubnu otevřou své brány soukromé hrady a zámky

  30.3.2023
  Simona Knotková

  Nová návštěvnická sezona začíná v dubnu vedle státních památek i na dalších objektech včetně soukromých hradů a zámků. Na mnohých z nich připravují jejich majitelé doprovodné programy nebo akce spojené s Velikonocemi. Začátek návštěvnické sezony vyvrcholí Dny soukromých hradů a zámků, které se chystají na 25. až 28. května s mottem Naše historie – Vaše dědictví. Pořádající Asociace majitelů hradů a zámků o tom informovala v tiskové zprávě.

  Své brány v dubnu otevřou vodní zámek Blatná v jižních Čechách, romantický zámek Chyše na Karlovarsku, Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, Kvasiny na Rychnovsku anebo středověký hrad Kost v Českém ráji. Na Velký pátek bude zpřístupněn i zámek Častolovice na východě Čech. Na zámku Dětenice ve středních Čechách nabízejí v dubnu čarodějnické prohlídky nebo prohlídky s pohádkovou bytostí.

  Na návštěvníky se těší i na rokokovém zámku Dobříš ve středních Čechách, na tajemném hradě Houska na Českolipsku, známém jako „brána do pekel“, na zámku Stránov na Mladoboleslavsku anebo na starobylém hradě Boskovice na Blanensku. Na zámku Kněžice připravují na Boží hod velikonoční velikonoční jarmark a na hradním sídle Dolní Kounice na Brněnsku zahájí víkendové prohlídky poslední víkend v dubnu. Otevřen bude v tomto měsíci i zámek ve Žďáře nad Sázavou, na kterém je celoroční návštěvnický provoz.

  Volně přístupné jsou navíc parky u zámků Bludov, Hrádek u Sušice anebo Častolovice, tam včetně prohlídky zámeckého zvěřince. A v dubnu se otevírají i anglická a francouzská zahrada s oranžerií u zámku Dobříš.

  Vyvrcholením začátku sezony v objektech v péči soukromých majitelů budou pak Dny soukromých hradů a zámků 25. až 28. května. K iniciativě se přihlásilo 19 památek sdružených v asociaci a na všech připravují jejich majitelé akce speciálně pro tuto příležitost. Někde budou provázet návštěvníky majitelé osobně, někde zpřístupní jinak nepřístupné prostory a některé objekty se otevřou pouze v těchto dnech.

  Asociace majitelů hradů a zámků je spolek založený v roce 1995, sdružuje nejen majitele hradů, zámků, ale i historicky nebo umělecky hodnotných stavebních objektů a vzácných přírodních útvarů a zahrad v České republice. Zastřešuje téměř 50 historických objektů. Jejími členy jsou majitelé z řad restituentů i noví majitelé, kteří si památky koupili a starají se o ně. Asociace je jako právnická osoba partnerem státních organizací, které pečují o národní kulturní dědictví.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte