V Karlových Varech začala výstavba nového domova pro seniory s Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí

16.7.2020
Martin Solar

Výstavbu nového Domova seniorů se speciální péčí v Javorové ulici ve Staré Roli v Karlových Varech odstartovali 15. července 2020 symbolickým poklepáním základního kamene primátorka města Karlovy Vary, Andrea Pfeffer Ferklová, člen rady Karlovarského kraje, Josef Janů a zástupci investora, společnosti KVDS s.r.o., Jakub Erben, Jan Čapek a Michal Weinrebt, zástupce Generálního zhotovitele společnosti WELKIN stavební s.r.o. „Jsem velmi rád, že občané nejen Karlových Varů, ale celého kraje budou mít k dispozici tolik potřebné zázemí se speciální péčí o pacienty s Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí. Zahájením stavby se samozřejmě vytváří prostor pro budoucí rozvoj tohoto typu služeb v našem regionu,“ uvedl Petr Kubis, hejtman Karlovarského kraje.

Zařízení s kapacitou až 180 lůžek výrazně přispěje ke zvýšení dostupných kapacit jak pro osoby s potřebou nepřetržité péče, tak i pro zájemce z řad doposud soběstačných seniorů v celém regionu Karlovarska. „Velmi si cením aktivit investora a budoucího provozovatele nového pobytového zařízení pro naše seniory a nemocné spoluobčany. Jeho přínos spatřuji nejen ve specifické péči, kterou budoucím klientům nabídne, navíc v důstojném a moderním prostředí. Existence nového domova pro seniory bude mít i pozitivní dopad na rodinná pouta. Blízkost a nepřerušení vazeb je pro klienty i jejich rodinné příslušníky naprosto klíčové, často i rozhodujícím faktorem při volbě mezi domácí péčí a pobytem v zařízení s péčí profesionálů. Vzhledem k tomu, že kapacita městského domova pro seniory je dlouhodobě naplněná, a to i přes nedávné navýšení počtu lůžek z 21 na 57 přístavbou nového traktu, má pro nás a město Karlovy Vary tento projekt ohromný význam. Momentálně evidujeme zhruba stovku žádostí  a týdně se na možnost umístění v domově pro seniory informuje tři až pět osob. I to dokladuje, jak potřebný tento dnes zahajovaný projekt je. Navíc, ve městě a okolí přibývá obyvatel v seniorském věku a osob se sníženou soběstačností, ať už z důvodu věku nebo špatného zdravotního stavu,“ uvedla primátorka města Karlovy Vary.

Vybrat si „správný“ vagón ve vlaku může zachránit život

„Místo klidného stáří nekonečné hledání důstojné péče pro ty nejbližší. To byla má osobní zkušenost, která mne před lety přivedla na myšlenku vybudovat zařízení, v němž by v rodinné atmosféře dostali senioři nejmodernější dostupnou péči a rodina možnost zajistit vhodné místo pro své blízké, kteří ztratili schopnost samostatně obstarat své základní životní potřeby,“ popsal situaci, která jej před šesti lety inspirovala k vybudování prvního Domova seniorů v Říčanech Jakub Erben a dnes i jednatel společnosti KVDS s.r.o., která je investorem nového Domova seniorů Karlovy Vary a dodal: „V zahraničí je dlouhodobě přístup k soukromým investorům v oblasti sociálních služeb velmi pozitivní a jsem moc rád, že i my jsme zde, na Karlovarsku při budování potřebných kapacit vnímáni jako rovnocenný partner, že nám město Karlovy Vary i Karlovarský kraj důvěřují a vnímají nás jako odborníka.“  Domov seniorů Karlovy Vary uvítá první klienty v září 2021. Nabízet bude pobytové sociální služby typu Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem. Po pobytových službách je aktuálně na Karlovarsku, i přes skokové navýšení kapacity Domova seniorů v Karlových Varech v loňském roce, stále vysoká poptávka.

Nový Domov seniorů Karlovy Vary vznikne v klidné oblasti ve Staré Roli na okraji Karlových Varů. Třípatrová, dvakrát zalomená budova ve tvaru U nabídne celkem až 180 míst v komfortních, plně vybavených jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích se sociálním zařízením a polohovacími lůžky pro seniory. V každém patře bude pro klienty vybudována společenská místnost plnící též funkci jídelny a prostoru pro společné aktivity. Domov bude vybaven i službami kadeřníka, manikúry, pedikúry, rehabilitace. Bude také plně bezbariérový.  „Budova bude dispozičně uzpůsobena tak, aby klienti měli v dosahu veškerý servis, aby i přes poměrně velkou kapacitu dýchala rodinnou atmosférou a senioři se zde cítili dobře,“ popisuje Erben. Klientům Domova seniorů i jejich rodinám bude k dispozici také dostatek zeleně kolem objektu s prostorem pro odpočinek obyvatel, jenž bude ohraničen křídly budovy. Obyvatelé Domova i jejich návštěvy budou moci využít také zelené plochy okolo nedalekého jezírka. Investor počítá i s dostatečnou kapacitou parkovacích ploch pro návštěvy, parkovací stání budou lemovat dvě ze tří obvodových stěn budovy Domova seniorů. Do vybudování moderního zařízení i jeho vybavení plánuje společnost KVDS s.r.o. nainvestovat v průběhu 13 měsíců zhruba 180 milionů korun.Nepřehlédněte