V Kralupech nad Vltavou mají nový památník, je věnovaný obětem arménské genocidy

15.9.2021
Redakce

„Arménská genocida se, ač to na první pohled není zřejmé, dotýká i nás tady v České republice. Armény a Čechy pojí velice podobná historická zkušenost. Pod pojmem arménská genocida si totiž můžeme představit stejné hrůzné praktiky, které používali nacisté za holokaustu,“ uvedl Nersisjan. Přeje si, aby se památník stal součástí kralupské kultury podobně jako například památníky připomínající oběti světových válek. Monument má podle něj být mementem zločinů a zbytečně ztracených lidských životů.

Arménský rodák zaplatil náklady spojené s výrobou památníku v Arménii i jeho transport do kralupského Husova parku. Jeho rodiče uprchli z Arménie v roce 1993, když mu bylo několik měsíců. Takzvaný chačkar, arménská kamenná stéla s vyrytým křížem, je tradičním arménským dílem, u kterého si arménské komunity po celém světě každoročně 24. dubna připomínají výročí genocidy.

Marek Jandák z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který je autorem publikace o arménské genocidě, dnes připomněl, proč má podle něj význam si tyto tragédie připomínat. „Myslím si, že je potřeba, abychom naplňovali ten odkaz snahou o porozumění, snahou o předcházení podobným tragédiím, snahou o předcházení nenávisti, snahou o to, starat se o slabší, starat se o ty, kteří jsou vyloučeni ze společnost, o ty, kdo trpí, ať už jsou jakékoli víry nebo jakékoli národnosti,“ řekl Jandák.

Slavnostního odhalení se dnes zúčastnil také starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Ve svém projevu uvedl, že by civilizovaný svět měl sportovně uznat arménskou genocidu, zejména Turecko. „Myslím si, že je nejvyšší čas,“ dodal. Český parlament uznal masakr Arménů v Osmanské říší za genocidu v roce 2017, Senát loni. Americký prezident Joe Biden letos na jaře formálně uznal za genocidu systematické zabíjení a deportace stovek tisíc Arménů páchané vojáky Osmanské říše před více než sto lety. Bidenovi předchůdci se používání termínu genocida v souvislosti s událostmi z let první světové války po desetiletí vyhýbali v obavě, aby si nepohněvali spojenecké Turecko. Podle dřívějšího vyjádření tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua Turecko uznání masakrů vůči Arménům za genocidu zcela odmítá a nepotřebuje od nikoho poučování o svých dějinách.

adp/ČTKNepřehlédněte