V okolí Temelína se o víkendu rozsvítily první vánoční stromy

29.11.2021
Jiří Bydžovský

Díky energii a příspěvku Skupiny ČEZ se letos opět se začátkem adventu rozzářily první vánoční stromy v celé řadě českých měst a obcí. Další budou následovat. Po celé zemi se postupně rozsvítí svátečně vyzdobené stromy na celkem 372 místech. Pětatřicet z nich je na jihu Čech. Většinou v blízkosti Jaderné elektrárny Temelín.

„Stromů zde bude fakticky svítit několikanásobně víc. Obcím ve svém okolí přispíváme na vánoční výzdobu už čtyři roky, takže vlastní osvětlení mají také mnohé jejich místní části. V okolí elektrárny tak budou svítit desítky dalších stromů. Troufám si odhadnout, že jich bude víc než stovka,“ uvedla specialistka vnějších vztahů Útvaru jaderné komunikace JE Temelín Jitka Lhotská.

To potvrdil i starosta Dřítně Josef Kudrle, který obecní strom na návsi osobně rozsvítil v sobotu 27. listopadu v 17 hodin. „Z letošního příspěvku  jsme pořídili částečně nové osvětlení stromu zde v Dřítni a kompletně nové pro Velice. V průběhu soboty a neděle byly stromy nasvíceny i v našich dalších místních částech, v Malešicích, Chvalešovicích, Strachovicích, Záblatí, Záblatíčku a Radomilicích,“ konstatoval Kudrle.

Energetická společnost obcím znovu přispěla na nákup osvětlení a vánoční výzdobu. Explodující koronavirová pandemie a aktuální protiepidemická opatření však pouhou vánoční kulisu proměnily ze dne na den na možná největší atrakci letošních Vánoc. „Plánovali jsme slavnostní akci s koledami a vánočním punčem, bohužel stejně jako loni, jsme kvůli covidu museli na poslední chvíli všechno zrušit. Cvak. A to vše,“ řekl Kudrle poté, co strom zazářil na liduprázdném prostranství před místním zámkem. Spolu se starostou se u stromu sešlo pět dospělých a pět dětí.

Jen o něco méně smutně a rozpačitě proběhlo o půl hodiny později rozsvěcení vánočního stromu za přítomnosti asi pěti desítek lidí v Temelíně. „Měl to být veselý večer s punčem, občerstvením a s dárky pro děti. Bohužel nám nezbylo nic jiného, než všechno odvolat, poslechnout si koledy, nechat děti proběhnout okolo stromu a jít domů. Snad budou příští Vánoce lepší,“ poznamenal Josef Váca, starosta obce Temelín, která z letošního daru pořídila kromě vánoční výzdoby i dezinfekční prostředky.

S městy a obcemi v blízkém okolí temelínské elektrárny Skupina ČEZ spolupracuje dlouhodobě. Ročně na podporu rozvojových projektů či kulturních a společenských akcí vynakládá desítky milionů korun.

Zdroj:tzNepřehlédněte