V olomouckém Zdíkově paláci vzniká dokument o stejnojmenném biskupovi

19.11.2021
Redakce

Jednu z nejcennějších románských památek ve střední Evropě, Zdíkův palác v Olomouci, a Arcidiecézní muzeum obsadili v těchto dnech filmaři. Režisér Theodor Mojžíš zde natáčí dokument s názvem Olomoucký biskup uprostřed Evropy, který zachycuje jednu z největších osobností českých zemí první poloviny 12. století, olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka (asi 1083 až 1150). Filmaři využili toho, že Arcidiecézní muzeum včetně románského paláce jsou kvůli stavebním úpravám uzavřeny.

„Myšlenka na tento dokument vznikla už před zhruba 12 lety, kdy jsme v Muzeu umění Olomouc uspořádali velkou výstavu o biskupu Zdíkovi. Problémem je, že skutečně hmatatelného materiálu o této osobnosti je velmi málo. Nynější stavební úpravy románského paláce však nabízejí možnost dostat se doslova pod povrch až do doby vzdálené tisíc let. Jsme tedy velmi rádi, že se Theodor Mojžíš této příležitosti chopil,“ uvedl ředitel muzea Ondřej Zatloukal.

Koprodukční snímek České televize a společnosti Video Theo bude štáb natáčet a stříhat po celý příští rok, a pokud vše půjde podle plánu, odvysílá jeho premiéru Česká televize na jaře roku 2023. „Průvodcem hodinového dokumentu bude herec Jaroslav Plesl, který zde bude vystupovat sám za sebe. Jako člověk, který má rád historii, i jako pátrač po osudu Jindřicha Zdíka,“ uvedl režisér Theodor Mojžíš, který před dvěma lety uvedl ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc hrané dokumentární drama Barokní velmož o olomouckém biskupovi Karlu z Lichtensteinu-Castelcorna.

Dlouho plánovaná rekonstrukce biskupského paláce začala letos v únoru. Rekonstrukce podle návrhu architekta Jana Šépky potrvá nejméně do května příštího roku a vyjde zhruba na 50 milionů korun. Arcidiecézní muzeum Olomouc, které tvoří na Václavském náměstí s palácem jeden turisticky atraktivní celek, tak bude více než rok uzavřeno. Stavební úpravy návštěvníkům zpřístupní i dosud uzavřená místa.

Vznik románského biskupského paláce, dříve známého jako Přemyslovský palác, souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil olomoucký biskup Jindřich Zdík, jedna z nejvýznamnějších osobností českých dějin 12. století, který je pokládán za syna kronikáře Kosmy. Olomouckým biskupem byl jmenován v březnu roku 1126.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte