Rekonstrukci výstavních prostor v Savarinu, které vznikly v prvním patře místo někdejšího kasina, dokončila developerská skupina Crestyl loni v létě.
Na koncepci výstavy se podílela architektka Eva Jiřičná a její ateliér AI design. Marcus Mucha, pravnuk malíře Alfonse Muchy, vnuk Jiřího Muchy a syn Johna Muchy, řekl, že akce a výstavy pořádané Nadací Mucha po celém světě obvykle přilákají půl milionů návštěvníků ročně.
Novou výstavu v Savarinu připravila japonsko-britská kurátorka Tomoko Sato z rodinných sbírek na základě vlastního bádání. Vystaveny budou původní fotografie, kresby, plakáty, kopie jiných děl, předměty vztahující se ke svobodnému zednářství.
„Originálů je 90, doprovázejí je reprodukce. Dohromady je tady 150 exponátů,“ řekla Sato. O umístění Muchovy Slovanské epopeje do podzemní galerie v projektu Savarin dříve uvažovalo hlavní město Praha, dohoda však zatím nevznikla. Praha o tom podle primátorova náměstka Jiřího Pospíšila (TOP 09) nadále jedná se skupinou Crestyl.
„Na naše připomínky, které považujeme za nutné, aby smlouva byla výhodná i pro Prahu, nereagovali,“ řekl Pospíšil. Zástupce Crestylu Samuel Johnson dnes uvedl, že jeho společnost o umístění epopeje s Prahou jedná. Marcus Mucha uvedl, že by epopej v Savarinu rád viděl při stoletém výročí jejího dokončení, tedy v roce 2028.
Město podle Pospíšila nemusí spěchat, protože výstavní prostory pro epopej v Savarinu nejsou připravené a proti záměru umístit tam epopej podala žalobu malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková. Náměstek se s ní v blízké době plánuje sejít. „Uděláme kolečko se všemi zúčastněnými členy rodiny Mucha,“ uvedl. Jako alternativa k trvalému umístění v Savarinu se nabízí Lapidárium na Výstavišti, dodal náměstek.
Po otevření nového muzea tak v Praze budou dvě s Muchovým jménem, mezi kterými vznikl spor o název. Muchovo muzeum v Kaunickém paláci v Panské ulici provozuje stejnojmenná firma, jejímž jednatelem je podle obchodního rejstříku podnikatel Sebastian Pawlowski a společníkem švýcarská společnost Pawlowski AG. Toto muzeum má od loňského podzimu novou expozici, jejíž základ tvoří soubor děl z původní sbírky Ivana Lendla, sdělila za muzeum v Panské Lucie Šplíchalová.
Muchovo muzeum v Panské ulici mohlo užívat malířovo jméno na základě smlouvy se společností Mucha Trust, která spravuje malířovu uměleckou pozůstalost. Marcus Mucha ale řekl, že smlouva, která odkazuje i na ochranné známky vztahující se ke jménu Mucha, byla loni vypovězena.
Zdroj: ČTK