V Plzeňském kraji už dominuje omikron. Pacientů v nemocnicích naštěstí nepřibývá

13.1.2022
Andrea Jančová

V Plzeňském kraji se opět sešel krizový štáb. Po týdnu zhodnotil situaci v nemocnicích, počet odhalených nových nákaz a průběh očkování v kraji. Přestože dochází k růstu počtu případů covidu, počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích v tuto chvíli stagnuje. Při aktuálním vývoji nákazy v populaci a s ohledem na vysokou nakažlivost mutace omikron lze očekávat v druhé polovině týdne velký nárůst případů.

První záchyt omikronu byl v našem kraji zaznamenán 28. prosince a nyní již máme potvrzeny informace, že jsou záchyty případů omikronu na úrovni 50 %. Náš kraj se tak překlápí do této mutace covidu,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Tuto skutečnost potvrdil ředitel krajských hygieniků Michal Bartoš. „Potvrzují se naše předpoklady, že počet nakažených přibude, což ukázaly poslední odběry, kdy bylo potvrzených 600 případů denně,“ uvedl Bartoš s tím, že očekává další strmý nárůst případů nemocných. Nejvíce zasaženy jsou v tuto chvíli okresy v okolí města Plzeň.

Informoval Krizový štáb, že bude opakovaně žádat Armádu o přidělení dvou mobilních odběrových týmů, které by byly nasazeny ve Fakultní nemocnici Plzeň a v nemocnici v Domažlicích. „Měly by vyjíždět do případných ohnisek nákazy a jinak budou využívány pro posílení kapacit testovacích míst,“ upřesnil.

Koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj profesor Jan Beneš potvrdil, že počet hospitalizovaných pacientů klesl a nyní stagnuje. V databázi je v Plzeňském kraji evidováno celkem 101 pacientů, z toho je 76 pacientů ve standardní péči a 25 v intenzivní péči, z toho 9 na umělé plicní ventilaci a 1 na ECMO. Zdravotnická zařízení v Plzeňském kraji připravena, kapacita je dostatečná.

K dnešnímu dni bylo v Plzeňském kraji vyočkováno celkem 882 800 dávek. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 366 000 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 165 000 osob.

Zdroj : vz/TZ PKNepřehlédněte