V Praze je draze! Přestává být městem pro chudé

4.8.2021
Jitka Kačánová

Pouhou třešinkou na dortu je poslední zdražování lístků na MHD a záchytných parkovišt na okrajích Prahy. Předcházelo mu zdražování nájmů v obecních bytech a daně z nemovitosti a ještě předtím se například zvýšila cena svozu odpadů či vodného a stočného. Od září ještě k tomu Pražská energetická chystá zdražení elektřiny o několik desítek korun měsíčne.

Přestože v Praze je nejvyšší průměrná hrubá mzda z celé republiky – 44 432 Kč hrubého – pro lidi s nižšími příjmy je bydlení v Praze stále obtížnější a někdy se musí dokonce odstěhovat, protože na to zkrátka nemají. „Obávám se, že tímto zdražováním to bohužel nekončí,“ řekl Našemu REGIONU hlavní ekonom banky Trinity Lukáš Kovanda. „Otázka je, do jaké míry je zdražování vynucené ekonomickými okolnostmi a nakolik politikou. A zda je nastavená sociálně únosně. Sociální situace se zhoršuje a je to časovaná bomba. V důsledku enormně drahého bydlení může dojít k vybydlení centra, kde byty budou vlastnit zahraniční spekulanti a město ztratí svou jedinečnou atmosféru,“ doplnil Kovanda. Jedním z důvodů zdražování je podle něj to, že se v Praze dlouhodobě nedaří nastartovat výstavba nových bytů. „Posledních několik let se s tím nic nedělo a k tomu se pak přidružují další problémy. Praha je dlouhodobě podinvestovaná, přestože v minulých letech vykazovala zisky. Tím se vytváří vnitřní dluh, který se projevuje například ve zdražování vodného a stočného nebo MHD. Přitom se nedělají systémová opatření, kdy by se například zmodernizovaly vodovodní hřady,“ myslí si Kovanda. V rozvoji Prahy nevidí jasnou koncepci rozvoje města. „Je to takové bezradné, metoda pokus – omyl. A není to otázka jen posledního vedení, bylo tomu tak i za primátorky Krnáčové. Rozvoj Prahy skončil někdy na úsvitu 10. let, kdy se například podařilo postavit tunel Blanka. A i když na Blanku můžou být dnes různé názory, česká metropole v té době ustrnula a posledních deset let stagnuje,“ dodal.

„Máme se na co těšit!“

Zdražování v metropoli kritizuje i opozice. „Zdražováním lístků na MHD a záchytných parkovišť to zdaleka nekončí,“ tvrdí pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO). „Aktuálně koalice chystá třeba velice nákladné mýto za průjezd širším centrem hl. m. Prahy, nebo zdražení parkování v modrých zónách, čímž chce zaplatit více než 230 miliard Kč, které si koalice schválila ve svém přehnaně ambiciózním klimatickém plánu a které jim překvapivě k jeho realizaci chybí. Jistě se máme nač těšit!“ obává se Prokop.

„Některé věci můžeme jen těžko ovlivnit, například kontinuální nárůst vodného o inflaci, který zmiňujete. Zpoplatnění vjezdu do centra Prahy, tzv. mýtné, není v tuto chvíli na pořadu dne, protože pro to zkrátka neexistuje odpovídající legislativa. Kroky, na které vliv máme a které se skutečně dějí, samozřejmě aktivně vysvětlujeme,“ řekl ke zdražování pro Pražany Našemu REGIONU primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Ceny za svoz komunálního odpadu se podle něj předtím neměnily od roku 2005 a v minulosti ho Praha dotovala. „U daně z nemovitosti jsme pouze vyhověli výzvám starostů městských částí, kteří v minulých letech opakovaně požadovali změnu jejího nastavení. Celý výnos jde ostatně městským částem, nikoli hlavnímu městu,“ uvedl Hřib. „O zvýšení daně požádaly i městské části vedené starosty za ODS nebo ANO,“ doplnil. Úpravu jednorázového jízdného vysvětlil jako iniciativu Středočeského kraje, který by jinak z ekonomických důvodů musel některé spoje zrušit. A podtrhl, že lidé v hmotné nouzi získali nově slevu 70 procent. Zdražování parkovišť je podle něj spojené s výstavbou nových a modernizací stávajících. „Nájemné v obecních bytech se 15 let neměnilo, ceny bytů přitom v mezidobí vzrostly o 140 %. Nově upravený nájem je stále velmi výhodný, protože je zhruba poloviční oproti tržnímu. Samozřejmě je to spočítané tak, aby se tímto navýšením nikdo nestal člověkem bez domova a bylo to pokryto případnými státními příspěvky na bydlení pro občany, kterými stát vlastně financuje sociální bydlení v obcích,“ dodal Hřib.

Co se zdražilo?

  • Vodné a stočné
  • Svoz odpadů
  • Nájmy v obecních bytech
  • Daně z nemovitostí
  • Krátkodobé jízdenky v MHD
  • Lanovka na Petřín
  • Parkovné záchytných parkovišť P+R na okrajích Prahy
  • Od září bude PRE zdražovat elektřinu

Zdroj: Náš region PrahaNepřehlédněte