• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Praze se uskuteční politický sjezd Romů, účastníci chtějí debatovat o sjednocení i pomoci lidem v nouzi

  18.3.2023
  Doris Drienová

  V Praze by se v sobotu odpoledne mělo konat setkání Romů, které pořádá romská politická strana Roma Luma. Svou akci nazvala Celorepublikový sjezd Romů a neziskových organizací. Účastníci chtějí debatovat o romských lídrech či o zastoupení Romů ve veřejné sféře, sdělili předsedové strany Marco Cavali a Emil Zajac. Politická strana Roma Luma získala registraci loni v polovině února. V podzimních komunálních volbách ve třech městech, kde kandidovala, dostala zlomek procenta hlasů. Neuspěli ani její členové pod hlavičkou jiných stran či uskupení. Server Romea.cz a další média tehdy informovala o předvolební spolupráci strany s extremisty.

  Roma Luma na svém webu píše, že projevy nesnášenlivosti odmítá a bojuje proti rasismu či násilí. Podle strany by kvalitní vzdělávání mělo být pro všechny a sociální systém by měl podporovat rodiny s dětmi a zdravotně znevýhodněné, kteří se o sebe nemohou postarat sami. Členové požadují omezení byrokracie, potírání korupce či „zlidštění exekučního zákona“. Prosazovat chtějí třeba zákon o bezplatném pohřebnictví pro zemřelé ve věku do 18 let a nad 65 let.

  „Na programu bude otevřená diskuse na témata, jako jsou zvolení lídrů Romů, pomoc lidem v nouzi, sjednocení Romů, participace v organizování s úřady,“ uvedli k akci předsedové Cavali a Zajac. Ten se před lety dostal do širšího povědomí díky své účasti v televizní reality show VyVolení.

  Podle poslední zveřejněné vládní zprávy o stavu romské menšiny bylo v Česku téměř 250.000 Romů a Romek. Z nich zhruba 110.000 žilo ve vyloučení v okrajových či chudinských lokalitách a 140.000 je součástí většinové společnosti. Podle organizátorů je cílem setkání zlepšit postavení Romů ve společnosti a bojovat proti rasismu a diskriminaci, ale i představit romskou kulturu a tradice.

  Podle serveru Romea.cz někteří romští aktivisté a zástupci romských organizací pozvání na shromáždění odmítli. S přístupem strany nesouhlasí. Poukazují na spolupráci s extremisty či výpady vůči romským organizacím na sociálních sítích. Server zmiňuje třeba neúčast ředitele uskupení RomanoNet, které zastřešuje 15 známých společností či spolků. Mezi ně patří třeba IQ Roma servis, Otevřená společnost, Romodrom, Slovo 21 či Vzájemné soužití.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte