V krajském městě poprvé zastavila mobilní Kavárna Potmě. Kávu a další nápoje připravuje zrakově postižený personál.
Návštěvou lidé přispívají na pomoc těžce zrakově postiženým dětem i dospělým. Zájem veřejnosti vzbudila hned po úterním otevření. Nakukovat dovnitř podniku v buňce zvědavci nemohou, pokud se chtějí dozvědět něco o práci handicapovaných, musí vstoupit.
Projekt nadačního fondu Světluška přibližuje vidícím život nevidomých v absolutní tmě a představuje je v roli těch, kteří se ve tmě orientují sluchem, hmatem a na které se mohou při pohybu ve tmě plně spolehnout. Petr Škorpil pracuje v kavárně od roku 2020. „Nadační fond Českého rozhlasu mi velice pomohl, když jsem začal mít problémy se zrakem, přispěl mi tehdy na kurz obsluhy počítače se zvukovým výstupem. A já bych to teď rád Světlušce vrátil,“ řekl usměvavý muž, který se na práci v kavárně prý pokaždé velmi těší.
Původní profese lidí pracujících v kavárně jsou různé. „Já jsem povoláním technik, toto je úplně něco jiného, ale kolegové mě zaučili a pomohla praxe,“ řekl Škorpil. Mezi hosty napříč generacemi jsou podle něj hlavně empatičtí lidé. „Velmi se těšíme na středu, kdy přijdou celé třídy žáků, to bude veselo, děti jsou vždy velmi zvídavé,“ poznamenal.
Obsluhu tvoří čtyřčlenná skupinka. Hosteska vítá návštěvníky, druhý člověk je vede dovnitř, třetí je uvnitř obsluhuje a čtvrtý připravuje kávu. Po několika dnech se party mění. „Já pracuji sama v kavárně. Viděla jsem, jak se to tu začalo stavět. Je to moc zajímavá věc a pro mě nová zkušenost. Ráda ochutnávám kávu připravenou někým jiným, navíc tady je to ještě pro mě opravdu v nezvyklém prostředí,“ řekla Lucie, která přišla do kavárny s kamarádkou. „Myslím, že je to úžasné. Máme možnost zažít, co bychom si ani nedokázaly představit. Skvělý nápad,“ uvedla Barbora. V Ústí nad Labem bude kavárna do 1. října. Otevřená bude denně od 09:00 do 20:00.
Zdroj: ČTK