• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vahadla a čempurity aneb Loutky z Naivního divadla Liberec

  30.11.2023
  Fefík

  Vahadla a čempurity aneb Loutky z Naivního divadla Liberec, tak zní celý název nové výstavy, která včera začala připravuje v Domě Scheybalových v Jablonci nad Nisou.

  Potěší děti i dospělé a kromě loutek se na ní objeví také divadelní dekorace a interaktivní loutková herna. Výstava potrvá do 1. června příštího roku.

  Výstavu jsme zahájili před začátkem adventu a věříme, že tato kouzelná výstava zpříjemní předvánoční čas,“ zve za pořadatele Jakub Gerš, ředitel Kultury Jablonec, a dodává: „Za její vznik vděčíme spolupráci s libereckým Naivním divadlem, které je velkou pokladnicí umělecké tvorby.“

  Výstava se zaměřuje na tvorbu významných scénografů, kteří s Naivním divadlem Liberec dlouhodobě spolupracovali nebo stále spolupracují. Konkrétně jsou to Pavel Kalfus, Ivan Antoš, Ivan Nesveda, Marek Zákostelecký, Barbora Jakůbková a Robert Smolík – všichni zanechali nesmazatelnou stopu na poetice tvorby Naivního divadla.

  Koncepčně je výstava rozdělena na několik částí. Tu hlavní tvoří loutky a dekorace z jedenácti inscenací NDL, ze kterých většina slavila úspěchy v České republice i v zahraničí. Za všechny uveďme například legendární hity Bezhlavý rytíř nebo Alibaba a čtyřicet loupežníků.

  Tkalcovský stav dotvoří interiér Kittelovy světnice v muzeu v Krásné

   

  Druhou částí expozice je interaktivní loutková herna, kde si návštěvníci mohou sami zahrát vlastní divadlo s loutkami a jednoduchými kulisami pro tento účel vyrobenými. Třetí částí je film sestříhaný z ukázek z inscenací, které jsou aktuálně na repertoáru Naivního divadla Liberec. Výtvarnou koncepci výstavy zajišťuje scénograf Kamil Bělohlávek.

  Výstava Vahadla a čempurity aneb Loutky z Naivního divadla je k vidění v Domě Scheybalových v Kostelní ulici v Jablonci n/N ve všední dny od 13 do 17 hodin a v sobotu od 10 do 13 hodin. Vstup na výstavu je zdarma.

  Zdroj: Jablonecký měsíčník  Nepřehlédněte