• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Válek očekává nárůst pacientů s covidem i chřipkou. Vyzývá k očkování

  24.10.2022
  Simona Knotková

  V listopadu bude podle očekávání ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) přibývat v nemocnicích pacientů kvůli covidu-19 i kvůli chřipce. Ministr to v pondělí řekl novinářům při návštěvě Fakultní nemocnice Brno, kam přijel s očkovací kampaní ministerstva nazvanou Očkujme se pro život beze strachu. Ministerstvo kampaň zahájilo v říjnu a chce jí motivovat lidi k očkování. Čtvrtou dávku v pondělí v Brně dostal herec Petr Čtvrtníček, který je tváří kampaně. Počet lidí, kteří mají v Česku čtvrtou dávku očkování proti nemoci covid-19, je podle Válka přes půl milionu a blíží se k 600 tisícům.

  Válek zdůraznil, že očkování je důležité, a to zejména u starších lidí, lidí obézních a také u pacientů s jinými nemocemi. I po očkování sice mohou covidem onemocnět, ale neměli by zemřít nebo mít závažný průběh nemoci. „Pro očkování svědčí všechna data, přesto se očkování setkává s despektem. Můžeme vtipkovat a šířit dezinformace, že jsou v něm čipy, že se z nás stane yetti, ale pravda je jinde. Očkování zachraňuje stovky milionů lidských životů a opakovaně se to potvrdilo,“ řekl Válek k očkování obecně, nejen z pohledu covidu.

  Zároveň připomněl, že očkování proti covidu je zdarma a není povinné. „Nebudeme sankcionovat ty, co se nechtějí očkovat. Rakousko to mělo povinné a mýlilo se, dospělo k tomu, že měli poslechnout odborníky,“ řekl Válek. Doplnil, že nechystá nějaké velké zákazy nebo omezení, pokud ovšem nenastane nějaká neočekávaná situace.

  Očkovací kampaň se do Brna dostala z Ostravy. Obsahuje panely, na kterých si lidé mohou přečíst informace o očkování. U nemocnice je možné vidět i takzvanou kostku, na které k lidem promlouvá herec Čtvrtníček jako tvář kampaně. Válek se nechal očkovat čtvrtou dávkou 10. října v Ostravě, kde výstava začala. Vždy je deset dní na jednom místě, z Brna se přesune do Prahy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte