Válka starostky s exstarostkou. Kvůli výrokům ve „Vaší Desítce“

27.9.2021
Jitka Kačánová

Starostka Prahy 10 Renata Chmelová (VLASTA) dala k soudu svou předchůdkyni v čele této městské části Radmilu Kleslovou (ANO). Dotkl se jí její výrok o tom, že chtěla přednostně očkovat zaměstnance radnice a že to je křiklavý projev papalášství. Chmelová ale tvrdí, že to je lež, která ji poškodila, a proto bude žádat u soudu po Kleslové omluvu.

Celá kauza odstartovala rubrikou Pět otázek pro…, ve které v březnovém vydání měsíčníku V10 Kleslová obvinila starostku Desítky z papalášství. „Starostka Chmelová prosazuje prioritní očkování zaměstnanců radnice, což v době nedostatku vakcín považujeme za křiklavý projev papalášství. Vakcíny by byly užitečnější pro terénní sociální pracovníky, kteří na rozdíl od zaměstnanců radnice nemohou vykonávat svoji práci z domova a jsou v denním kontaktu s našimi nejohroženějšími spoluobčany,“ napsala tehdy Kleslová do rubriky, která je názorová, a kde za své výroky nese každý zodpovědnost sám. A samozřejmě i s rizikem, že případné nepravdivé výroky může protistrana dát k soudu. A právě to se stalo.

Lež škodící pověsti?

Chmelové se totiž tvrzení Kleslové dotklo natolik, že se rozhodla ji dát k soudu. Považuje je za nepravdivé a škodící její dobré pověsti. „Tvrzení paní zastupitelky Kleslové, že jsem jako starostka prosazovala prioritní očkování zaměstnanců radnice, se nezakládá na pravdě a lze jej označit za lživé. Pro dané tvrzení totiž nejsou žádné důvody, které by se aspoň daly chápat jako podnět ke zveličování v rámci politického soupeření,“ řekla Chmelová měsíčníku V10. „Na základě tohoto nepravdivého tvrzení mne paní zastupitelka obviňuje z papalášství, což vytváří u veřejnosti dojem mého selhání jako veřejného činitele a zároveň bezdůvodně zpochybňuje moje morální kvality. Toto absolutně nepravdivé tvrzení rozhodně nelze brát na lehkou váhu, neboť bylo vědomě učiněno v době nouzového stavu a probíhající pandemie COVID19. V době tak citlivé, kdy jsou ohroženy životy a zdraví lidí, a kdy občané o to citlivěji vnímají to, jak politici plní své povinnosti na poli ochrany zdraví občanů. Proto jsem se rozhodla pro důsledné právní řešení,“ vysvětlila svůj krok starostka Prahy 10.

Co se týče předběžných plánů, koho by měla radnice očkovat ze svých zaměstnanců nejdříve, měla při svých úvahách starostka na mysli zaměstnance radnice, kteří byli v té době v kontaktu s občany a nemohli pracovat z domova. V podstatě úplně stejně, jako to navrhovala Kleslová. „Vytipovali jsme zaměstnance, kteří jsou ,v první linii‘ – právě terénní sociální pracovníky, které paní Kleslová přímo zmiňuje, další zaměstnance odboru sociálního a dalších odborů úřadu, kteří přicházejí nejčastěji do kontaktu s klienty, příslušníky vyšších věkových skupin a tak dále. Nejednalo se tedy o žádný křiklavý projev papalášství, ale snahu
ochránit nejohroženější zaměstnance, za které mám zodpovědnost, respektive být připravena jim umožnit očkování okamžitě, jakmile by to Vláda ČR umožnila,“ brání se Chmelová. Proto žádá od Kleslové omluvu a aby své výroky odvolala.

Kleslová však za svými výroky stojí. „Starostka Chmelová se cítí poškozena a chce se bránit soudně. Opravdu? Starostka je nejvyšší představitel vlády na městské
části Pra ha 10 a mou povinností jako opozičního politika je vládnoucí koalici kontrolovat a poukazovat na jednání pokud není v souladu právními předpisy či obecnými zájmy,“ vyjádřila se před nadcházející soudní pří pro V10 Kleslová. „Paní starostko, mrzí mne, že celou dobu podněty opozice a naše konstruktivní
návrhy ignorujete, pak se samozřejmě setkáváme místo na půdě radnice, v mediálním prostoru. Věřte mi, že jako politička vážím slova velmi pečlivě a pokud vznáším kritiku, tak podloženou důkazy. A ty jsem při pravena soudu předložit,“ vzkázala nakonec Chmelové.

Zdroj: vlastní zdroj


Témata:

Nepřehlédněte