Varnsdorf zboural zchátralý dům, majitel musí zaplatit půl milionu za náklady

18.6.2021
Redakce

Vybydlený dům s číslem popisným 843 u vjezdu do města měl soukromého vlastníka, okolní pozemek i pozemek pod domem však patří městu. „Bohužel, dlouhá léta v tomto historickém domě z roku 1832 bydleli sociálně slabší obyvatelé, což se mu stalo osudným,“ uvedl starosta Roland Solloch (za ANO). V červenci 2019 zachvátil dům již druhý rozsáhlý požár a stal se neobyvatelným. Zbylo z něj pouze přízemí s částí prvního patra, pro své okolí byl nebezpečný.

„Vyzývali jsme majitele, aby objekt nechal odstranit, protože se nachází v blízkosti velmi frekventované silnice při vjezdu do města a pro své okolí je nebezpečný. S městem ale nekomunikoval a dům opustil. Přistoupili jsme tak k demolici domu z moci úřední, kdy stavební úřad z důvodu bezpečnosti nařídil demolici. Vynaložené náklady budeme po majiteli vymáhat,“ uvedl starosta. Mluvčí města Tomáš Secký řekl, že radnici demolice vyšla na půl milionu korun bez daně.

Řidičský průkaz za úplatu. Policie obvinila úředníky ve Varnsdorfu

Během demolice bylo potřeba ve spolupráci s městskou policií na několik desítek minut uzavřít hlavní komunikaci, poté se strhlo torzo střechy a komínů. Demolice trvala několik dní. „Pozemek je města, srovnáme ho a uvidíme, jak s ním do budoucna naložíme, bude to teprve předmětem jednání v rámci vedení města,“ dodal Solloch.

Objekt bude mít i po demolici pro město historický přínos. „Z domu se nám podařilo zachránit historický vstupní portál. Ve spolupráci dobrovolných hasičů a firmou provádějící demolici byl z objektu opatrně vyjmut a přemístěn do depozitáře místního muzea,“ řekl místostarosta Jiří Sucharda (ODS).

Podobný osud by mohl potkat bývalou továrnu v Západní ulici. Radnice má připravený demoliční projekt, vyčkává ale na vyhlášení vhodného dotačního titulu, který by pokryl náklady na demolici jako v případě bývalé ubytovny v Lounské ulici či ubytovny vedle kina Panorama. Ten by měl být vyhlášen na podzim.

adp/ČTKNepřehlédněte