Vaše 4: Čtyřka bojuje proti věžáku na Budějovické

17.1.2022
Jitka Kačánová

Radnice Prahy 4 se odvolala proti rozhodnutí stavebního úřadu o umístění Administrativního centra Budějovická. Se stavbou devatenáctipatrové kancelářské budovy na nároží ulic Budějovická a Vyskočilova zásadně nesouhlasí. Rada městské části zároveň vyjádřila znepokojení nad změnou právního názoru magistrátu ohledně stavby. Ten však podle svého mluvčího pouze odstranil nečinnost stavebního úřadu.

Předimenzovaná. Taková je prý plánovaná stavba administrativní budovy, kterou na Budějovické hodlá postavit developerská společnost OPAL REAL. Proti ní už dlouhé roky brojí jak radnice, tak i místní obyvatelé. „Svůj zcela zásadní nesouhlas s takto naddimenzovanou stavbou naše městská část trpělivě opakuje již roku 2014 a bude ho uplatňovat i nadále ve všech stupních řízení,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS). „Na odporu ke stavbě mrakodrapu se městská část Praha 4 naprosto shoduje s obyvateli Prahy 4. Petici proti umístění této výškové budovy na roh ulici Budějovická a Vyskočilova podpořilo v minulosti 1850 obyvatel, kteří svůj názor nezměnili, a ani my ho měnit nebudeme. Proti rozhodnutí o umístění stavby AC Budějovická se samozřejmě odvoláme,“ dodal Opa.

Nerespektování právního názoru

Navzdory nesouhlasu městské části vydal Stavební úřad Prahy 4 územní rozhodnutí o umístění stavby nazvané Administrativní centrum Budějovická, jak mu to na konci listopadu letošního roku nařídil Odbor stavebního řádu Magistrátu hlavního města Prahy. Svůj postup v řízení úřad obhajoval nutností řídit se právním názorem odvolacího orgánu, k němuž se předtím odvolal developer. Jiné posouzení by podle něj bylo nerespektováním právního názoru odvolacího orgánu.

Rada městské části zároveň vyjádřila znepokojení nad změnou právního názoru magistrátního odboru. Ten již v minulosti rozhodl, že tento projekt není v souladu s územním plánem. Přesahuje totiž výškově okolní zástavbu a porušuje předpisy o oslunění a osvětlení. Podle Čtyřky tento právní názor v otázce přípustnosti výškové stavby AC Budějovická svým příkazem z 25. listopadu 2021 Odbor stavebního řádu MHMP jakéhokoli zdůvodnění změnil. „Rada MČ Praha 4 nyní vyjádřila znepokojení nad nestandardním zasahováním magistrátního úřadu do řízení vedeného na prvním stupni a nad jeho zjevným zájem na výsledku řízení,“ uvedl tiskový mluvčí Čtyřky Jiří Bigas.

Rozhýbání úředníků

Mluvčí magistrátu Vít Hofman však na dotaz Našeho REGIONU prohlásil, že magistrát žádné své rozhodnutí ani názor nezměnil. Šlo prý jen o to, aby se Stavební úřad konečně rozhýbal. „Poslední rozhodnutí je pouze procesním krokem k odstranění nečinnosti stavebního úřadu. Magistrát nikterak neposuzoval samotnou podstatu jakou je oprávněnost stavby, ale příkazem jsme pouze odstranili nečinnost stavebního úřadu. Stavební úřad tak zkrátka musí rozhodnout a nikoliv být nečinný a je čistě na něm, jak ve věci rozhodne,“ vysvětlil Hofman.

S postupem hlavního města nesouhlasí ale ani Anna Vinklárková, představitelka Arniky, spolku zaměřeného na ochranu životního prostředí. „Postup magistrátních úředníků, kteří se snaží povolit mrakodrap ve stabilizovaném území, je naprosto nehorázný,“ řekla Našemu REGIONU. „Se svými znalostmi musí vědět, že záměr povolují v rozporu s územním plánem. Otázkou zůstává, jaká je jejich motivace?“ ptá se Vinklárková. „Už ve více kauzách jsme ze strany magistrátu zaznamenali snahu ohýbat předpisy a hledat takovou argumentaci, aby bylo možné předimenzovanou stavbu povolit. Příslušný úředník očividně považuje územní plán i zákony za cár papíru. Takový člověk nemá na úřadě co dělat,“ myslí si.

Společnost Opel Real, na základě jejíhož odvolání Stavební úřad rozhodnutí o umístění stavby Administrativního centra Budějovická vydal, na žádost Našeho REGIONU o komentář k této kauze nereagovala.


Témata:

Nepřehlédněte