Ve skleníku Fata Morgana je k vidění 650 orchidejí

28.9.2021
Jitka Kačánová

Letošní ročník výstavy orchidejí v botanické zahradě v pražské Troji se soustředí na rostliny z oblasti Ekvádoru a Jižní Ameriky. Výstava se koná ve skleníku Fata Morgana do neděle 10. října. Návštěvníci se mohou těšit na zhruba 650 orchidejí.

Expozice s tématem Miniatury a giganti Ekvádoru se konala už v roce 2020, kvůli vládním opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru byla výstava už po čtyřech dnech konání uzavřena. „Situace v loňském roce ale byla taková, že jsme výstavu po pouhých čtyřech dnech od zahájení museli ukončit. Letos zase nebylo možné akci uspořádat v tradičním jarním termínu. Protože jsme fanoušky orchidejí o zážitek nechtěli připravit, rozhodli jsme se přehlídku přesunout na podzim a současně zopakovat zajímavé téma loňského roku,“ uvedl ředitel Botanické zahrady hlavního města Bohumil Černý.

V subtropickém skleníku Fata Morgana budou k vidění mimo jiné orchideje ze sbírek botanické zahrady. Ty doplní bromélie, anturia, monstery a další rostliny původem z Jižní Ameriky. Expozici spolu s pracovníky botanické zahrady připravili studenti České zahradnické akademie Mělník pod vedením floristky Kláry Franc Vavříkové. Ta navrhla květinová aranžmá pro přehlídku orchidejí v pražské botanické zahradě již potřetí.

Sbírka orchidejí byla v trojské botanické zahradě založena v roce 1995. V současnosti podle kurátorky tropických rostlin Romany Rybkové čítá asi 2300 druhů orchidejí a zhruba dvojnásobný počet rostlin. Mezi nimi jsou i orchideje z rodu Paphiopedilum, které jsou v přírodě ohrožené, nebo orchideje, které byly objeveny nedávno. Orchideje zahrada získává nákupem od specializovaných firem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo na základě povolení z přírody. Trojská botanická zahrada se také věnuje množení zvláště ohrožených druhů orchidejí v laboratorních podmínkách, dodala kurátorka.

Podle odhadů existuje na světě okolo 27 tisíc druhů orchidejí. Počty nejsou konečné, každoročně jsou totiž objevovány a popisovány další. Ekvádor, k němuž se letošní výstava vztahuje, je domovem asi 4 tisíc druhů orchidejí. Mezi nimi rostliny s květy menšími než jeden milimetr nebo naopak gigantické, které vynikají výškou rostliny, velikostí květenství nebo rozměry jednotlivých květů. V ekvádorských Andách rostou také orchideje rodu Myrosmodes, které jsou v horách nejvýše rostoucí orchideje.

Zdroj: Botanická zahradaNepřehlédněte