Volby v takzvaných vyloučených lokalitách v Ústeckém kraji byly tradičně ve znamení nízké účasti.
Ve dvou okrscích v regionu, kam spadají problémová místa, hlasovali pouze čtyři lidé. Účast v ústeckém okrsku 1015, kam spadá kupříkladu Sklářská ulice, dorazilo jen 0,86 procenta voličů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) na webu volby.cz.
Ve volebním okrsku s číslem 1015, který se nachází na univerzitních kolejích, odvolili čtyři lidé. Pod okrsek spadají ulice ve vyloučené lokalitě. Mezi nimi například Sklářská ulice, kam kvůli nepořádku a neutěšenému stavu domů jezdí i ministři a premiéři. Nízká volební účast provázela volby také v okrsku 1014 v Předlicích, které jsou také vyloučenou lokalitou. K urnám dorazilo 4,53 procenta oprávněných voličů. Také jeden z okrsků na základní škole v Mojžíři, kam spadá nedaleké sídliště, rovněž vyloučená lokalita, zaznamenal nízkou účast. Dorazilo 5,65 procenta voličů.
Ani v sociálně vyloučených lokalitách na Mostecku nebyla účast vysoká. Do okrsku číslo čtyři na základní škole v Janově dorazili stejně jako v Ústí pouze čtyři voliči. Účast činila 1,47 procenta. V sousedním okrsku byla 4,94 procenta. Ze sídliště Chanov u Mostu rovněž nedorazilo k volbám mnoho voličů. Účast v okrsku s číslem 20 v místní základní škole překročila pět procent.
Celokrajský průměr volební účasti činil 28,13 procenta a byl tak nejnižší v zemi. Ze sedmi okresů přišlo nejméně voličů k urnám na Chomutovsku, a to 24,32 procenta, nejvíc oprávněných voličů dorazilo do volebních místností na Litoměřicku, 32,17 procenta. Před čtyřmi lety byla účast v kraji 31,3 procenta.
Takzvaně sociálně vyloučenou lokalitou může být jak celá čtvrť, tak třeba i jen jedna ulice či dům, kde se koncentrují sociální problémy, takové místo většina obyvatel často vnímá jako problematické. Ve vyloučené lokalitě mnohdy žije skupina obyvatel s omezeným přístupem ke vzdělání či zaměstnání. Navíc jsou tito lidé často zatíženi exekucemi.
Zdroj: ČTK