• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Věda a pohádky. Není to vlastně protimluv? Inspirovala Alenka v krajině za zrcadlem Alberta Einsteina?

  7.2.2019
  Karel Dudek
  Další fotky

  Kdoví? Jedno je jisté. Toto proslulé dílo Lewise Carrolla již mohlo být v jeho dětském pokoji, na poličce s knihami. A mohla by být četba pohádek zbytečná ztráta času? Čím dříve dítě odloží pohádkové knihy, tím lépe. Nebo to tak není?

  Opravdu to tak není.  Fantazie je nedílnou součástí vědy a pohádky jsou na jejím počátku. Věda je pohádkami opravdu inspirována. Pomáhá najít třetí cestu, bez které bychom jen slepě chodili sem a tam. Rozvíjí schopnost asociace a představivost. Zřejmě bychom těžko hledali významného vědce, kterému by podobné schopnosti byly upřeny. I když jsou později pohádky opuštěny a nad jejími hrdiny pociťujeme jen nostalgii po době dávno zmizelé, není třeba litovat, že jsme je kdysi četli. Nyní se můžeme seznámit se spisovatelem a vědcem, pro kterého byla věda a pohádky synonymem.

  Tip na výlet: V Líbeznicích u Prahy můžete projít zrcadlovým labyrintem

  Lewis Carroll (vlastním jménem Charles Lutwidge Dodgson) se narodil 27. ledna 1832 v Daresbury, v severní Anglii. Byl spisovatelem, matematikem a duchovním anglikánské církve. Pocházel z jedenácti dětí, které se kupodivu všechny dožily dospělosti. Již jako dítě trpěl koktavostí. Genetické kostky padly jinak, než měly, a zřejmě špatně, protože v rodině koktali i ostatní sourozenci. Je nutno dodat, že příčinou nebyli ani despotičtí rodiče, ani okolí. Zkrátka smůla, nic víc. Rodiče zřejmě chlapcovy pocity chápali, proto mu umožnili studia na malé, soukromé škole v Richmondu, nedaleko Londýna. Posměváčkové však brzy utichli. Carroll si jednak uměl udělat legraci sám ze sebe a hlavně, svá studia zvládal bez problémů. Zvláště pak matematiku, ke které projevil výjimečný talent. Jakoby se příroda zastyděla a chtěla napravit to, co pokazila na počátku. Byl i ctižádostivý, horlivě toužil se prosadit i na poli literárním.

  Vysvědčení slavných: propadal Einstein z matematiky? A co měl Čapek ze psaní?

  V roce 1851 začal studovat na Oxfordu, na koleji Christ Church, stejně jako před tím jeho otec. Jeho matematický talent mu později umožní, aby se sám na této koleji stal jejím učitelem. Vybral si topologii, obor, který se obecně věnuje prostoru a útvarům, které se v něm nacházejí. Možná že jej podvědomě k tomuto vědeckému směru přitahovala jeho fantazie. Imaginární, prapodivný svět, kde si prostor a čas dělají, co je napadne.

  Lidské chování odhalí místnost za zrcadlem. Otevřela ji Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy

  Tyto vědecké poznatky později vtělil nejen do odborných publikací, ale hlavně do svých příběhů a obrazů paranormálních světů, světů za zrcadlem, pokřivených a bizarních, s bizarními bytostmi. Rovnice byly nahrazeny tunely, vedoucími bůhví kam, matematické symboly se změnily v karty, a přísný učitel se změnil v kloboučníka.

  První surrealista a „čestný profesor nočních můr“. Malíř Hieronymus Bosch dorazil do Prahy

  Alenčina dobrodružství v říši divů. Za zrcadlem a co tam Alenka našla, a o pět let později (1876) Lovení Snárka. Tato kniha byla do češtiny přeložena teprve nedávno, v roce 2005. Matematické práce pod svým pseudonymem pochopitelně Carroll nepsal. Možná, že jeho příběhy byly opravdu tím, nač si Einstein vzpomněl, když začal řešit problémy s prostorem a časem.

  Stalo se už módou hledat na významných osobnostech nějakou tu skvrnku, která by je zašpinila. Mnoho lidí se cítí hned lépe, když se něco takového dozví. Takže začneme. Třetí vášní Lewise Carrolla bylo fotografování. Není sporu o tom, že hlavní pozornost věnoval dospívajícím dívkám. V jeho pozůstalosti je těchto fotek více než polovina. Dále se nalezly i jeho skici nahých dětí. Proč nechal Carroll fotografování a začal některé svoje snímky ničit, je dodnes záhadou. Naštěstí nestačil zničit všechny. K tomu mám jen jednu poznámku. Nikdy za celý život, nebyl popotahován za podobné fotografie či kresby úřední mocí. V prudérní, viktoriánské Anglii, je to dosti pádný důkaz na jeho obhajobu. Tím je řečeno vše a ostatní přenechávám konspiračním teoriím.

  FOTO: Lewis Carroll

  Lewis Carroll - scéna z filmu o AlenceLewis Carroll - Lewis Carroll 3Lewis Carroll - Lewis Carroll 4Lewis Carroll - Lewis Carroll 5Lewis Carroll - Lewis carroll 6
  Další fotky
  Lewis Carroll - Lewis Carroll 7Lewis Carroll - Lewiss Carroll a jeho dětští přátelé.Lewis Carroll - Christ Church

  Lewis Carroll zemřel na zápal plic 14. ledna 1898. Jeho Alenka však prožívá svá dobrodružství za zrcadlem už po mnoho generací dětí.

   

   

     Nepřehlédněte