Vysvědčení slavných: propadal Einstein z matematiky? A co měl Čapek ze psaní?

Doufali jste, že z vašeho dítěte bude jednou raketový inženýr nebo uznávaný vědec, ale vysvědčení, co dnes přineslo domů tomu úplně neodpovídá? Nevěšte hlavu. Za prvé je teprve pololetí a leccos se dá opravit a za druhé i slavní a úspěšní neměli vždy samé jedničky.

Čapkovo psaní a Benešova čtyřka z latiny

Rozhodně to platí například o Karlu Čapkovi, autorovi mnoha oceňovaných literárních děl jako románů Továrna na absolutno nebo Krakatit. Na vysvědčení, které dostal roku 1897 v obecné škole v Úpici, měl spisovatel ze psaní trojku. A ani jeho bratr Josef, budoucí výtvarník, ve svém pozdějším oboru na škole nevynikal. Na vysvědčení z vnější úpravy písemných prací dostal rovněž za tři.

Vrcholný představitel první republiky a druhý československý prezident Edvard Beneš také ve školních lavicích nijak neexceloval. Za čtyřku z latiny na vysvědčení z prvního ročníku gymnázia jej doma asi moc nepochválili. Nevylepšil si to ani tělocvikem, ze kterého měl trojku.

Šestka z matematiky i známka z píle. Jak vypadalo vysvědčení dříve?

Nadaný žák = dobrý autor?

Podle vysvědčení některých spisovatelů, která schraňuje Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, rozhodně neplatila rovnice – nadaný žák, dobrý autor. Spisovateli Bohumilu Hrabalovi zoufale nešly jazyky. Propadl nejen z latiny a němčiny, ale i češtiny. Nedostatečnou měl i ze zeměpisu. Karel Poláček, autor Klapzubovy jedenáctky, na tom byl jen o trochu lépe. Z českého jazyka prospěl jen s “odřenýma ušima“ se čtyřkou.

Edison se nikdy nenaučil psát

Nad Sbírkou úloh z matematiky pro základní školu Františka Bělouna se zapotil nejeden student. Málokdo ale ví, že její autor dosáhl na svém vysvědčení z tohoto předmětu jen na trojku.

A problémy s učením měli i další známí vědci. Vynálezce elektrické žárovky, fonografu a držitel více než tisícovky patentů Thomas Alva Edison se jako dysgrafik nikdy nenaučil psát, nic mu neříkala například interpunkce. George Stephenson, který vynalezl parní stroj, byl negramotný.

Einsteinova šestka z matematiky

O Albertu Einsteinovi se zase říká, že propadal z fyziky a z matematiky. Je sice pravda, že na maturitním vysvědčení měl z těchto předmětů šestku, ale dostal je ve Švýcarsku. Tamní hodnocení bylo opačné – nejlepší známka šestka, nejhorší jednička. Převedeno na náš způsob známkování, v matematice, fyzice a geometrii vynikal, zatímco v ostatních předmětech byl geniální matematik pouze průměrný.

Slavná Einsteinova fotografie. Jak vznikla fotka s vypláznutým jazykem?

 

Dnes, 08:03
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
Včera, 16:00
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
Včera, 12:04
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
Včera, 11:30
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
Včera, 10:02
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Včera, 08:03
Půvabná francouzská herečka Geneviève Grad, kterou znají filmoví fanoušci jako Nicole, dceru Ludovica Cruchota (Louis...
2.7.2020
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
2.7.2020
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
2.7.2020
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
2.7.2020
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Reklama