Vědci spadající pod iniciativu Sníh vyzvali k solidaritě k zdravotníkům

1.12.2021
Redakce

Vědci z iniciativy Sníh vyzvali k obnovení lidskosti a úctě ke zdravotníkům. Ti se v poslední době setkávají s agresivitou, často kvůli očkování. Uvedli, že i jejich členové se stali terčem napadení a výhrůžek v on-line prostoru, ale i v občanském životě. Útokům jsou v posledních týdnech vystaveni odborníci, kteří své názory prezentují v médiích, ale i zdravotníci v nemocnicích pečující o nakažené covidem-19 nebo pracovníci očkovacích center.

„Považujeme za naprosto nepřípustné, aby bylo komukoliv vyhrožováno nebo byl fyzicky či slovně napadán ve svém zaměstnání a občanském životě,“ napsali. Vyjádření nesouhlasu či protestu považují za legitimní součást demokracie, není ale podle nich akceptovatelné, aby jim lidé přicházeli vyhrožovat do místa jejich zaměstnání nebo dokonce bydliště, a ohrožovali tak i jejich blízké.

Útoky a zastrašování jsou podle vědců z iniciativy Sníh často důsledkem vlastních nezvládnutých strachů a obav. „Místo osobní statečnosti a odvahy čelit vlastním emocím zaplňují veřejný prostor i osobní diskuse agresí a snaží se vyvolat strach i v druhých,“ napsali. Není podle nich možné k takovému chování mlčet, je třeba vyjádřit nesouhlas a podpořit oběti.

„Snažme se porozumět strachu a obavám, v nichž žijí někteří z našich spoluobčanů, pomožme jim cítit se lépe. Buďme ohleduplní ke strachu a obavám druhých lidí, ale nelegitimizujme,“ dodali.

Na jaře loňského roku, kdy byla epidemie covidu-19 pro všechny nová, lidé vyjadřovali zdravotníkům podporu. Kvůli nedostatku ochranných pomůcek jim šili roušky nebo vyráběli ochranné štíty. V různých sbírkách či aktivitách firem i jednotlivců jim posílali do nemocnic sladkosti, pokrmy nápoje nebo jiné dárky. V polovině března, kdy epidemie v nemocnicích vrcholila, bylo hospitalizováno přes 9500 lidí a 2000 z nich na jednotkách intenzivní péče. V současné době je jich asi 6500 a tisícovka na JIP. Podle informací z nemocnic tvoří většinu hospitalizovaných neočkovaní lidé, kteří často reagují agresivně na otázky personálu ohledně očkování.

zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte