Vědkyně, lékařky, sestry. Mattel vyrobil panenky po vzoru hrdinek boje s covidem

4.8.2021
Redakce

„Přeji si, aby moje panenka dětem ukázala profese, o kterých možná nevědí, jako je vakcinologie,“ uvedla vědkyně Sarah Gilbertová.

Vakcinoložka začala v oxfordských laboratořích vyvíjet přípravek na začátku roku 2020, kdy se koronavirus SARS-CoV-2 poprvé objevil v Číně. Její vakcína od Oxfordu/AstraZeneky je nyní podle BBC nejpoužívanější očkovací látkou na světě, dávky dostalo přes 170 zemí.

„Chci inspirovat nové generace dívek ke kariéře v oborech přírodních věd a doufám, že děti, které mou Barbie uvidí, si uvědomí, nakolik je kariéra ve vědě důležitá pro svět kolem nás,“ uvedla Gilbertová, které její zmenšená verze nejprve připadala velmi zvláštní.

Kromě Gilbertové si zvěčnění v podobě zhruba 30 centimetrů velké panenky podle stanice Sky News vysloužily i sestra na pohotovosti v New Yorku Amy O’Sullivanová, která ošetřovala tamního prvního pacienta s covidem-19; lékařka Audrey Cruzová z Las Vegas a torontská psychiatrička Chika Stacy Oriuwaová, které bojovaly proti diskriminaci a rasismu; výzkumnice Jacqueline Goes de Jesusová, jež vedla tým sekvenující genom brazilské varianty covidu-19, a doktorka Kirby Whitbyová, spoluzakladatelka společnosti, jež vytvořila pratelné a znovupoužitelné chirurgické pláště pro doktory.

vlb/ČTKNepřehlédněte