Vesnice roku Ústeckého kraje byla odhalena

23.6.2022
Redakce

Vesnicí roku Ústeckého kraje se stal Lukavec u Lovosic na Litoměřicku. Obci se podařilo opravit zámek, pořádá řadu akcí pro občany, stará se o veřejné prostranství, aktivní jsou obyvatelé. Zlatá stuha v krajském kole znamená postup do celostátní soutěže, jejíž vítěz bude vyhlášen v září v Luhačovicích.

„Do soutěže se hlásíme pravidelně, už jsme nějaká ocenění dostali, letos konečně to nejvyšší,“ řekl starosta Lukavce Tomáš Šenfeldr. „Máme co nabídnout a máme tu lidi, kteří jsou ochotni se věnovat práci v obci,“ řekl starosta. Přihlášení se do soutěže znamená, že obec musí zpracovat potřebná data a její zástupci musí být k dispozici při kontrole odborné komise.

Ve vsi na levém břehu Labe žije 360 obyvatel. Je tu hasičská zbrojnice, fotbalové hřiště, obchod, kulturní dům s restaurací či mateřská škola. „Chybí nám nicméně vlastní pozemky pro rozvoj. Soukromníci tu mají plochy, kde by bylo možné stavět rodinné domy. Jednáme s vlastníky o možném odkupu, v přípravě plochy pro stavbu podle nás nepostupují dostatečně rychle,“ uvedl starosta.

Zhruba za 22 milionů korun opravila obec místní zámek. Vzniklo v něm 11 sociálních bytů. „Hned den po dokončení byly obsazeny a jsou dodnes,“ řekl Šenfeldr. Do přízemí zámku se přestěhoval obecní úřad.

Radnice nyní pracuje na přípravě druhé etapy oprav zhruba za 15 milionů korun. Na první dostal Lukavec evropskou dotaci 14 milionů korun, hledat bude vhodný dotační titul i pro další fázi oprav. V plánu je vybudování hasičského muzea a hasičské zbrojnice a úprava atria zámku. Náves před zámkem opravila obec z peněz, které získala za ocenění v předchozích ročnících soutěže Vesnice roku.

Zástupci kraje předají ocenění obci 12. srpna. Modrou stuhu za společenský život získala obec Křešice na Litoměřicku, zelenou za péči o zeleň a životní prostředí Dolní Poustevna na Děčínsku. Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu obdržela Slatina taktéž z okresu Litoměřice.

Vítěz celostátního kola bude znám 17. září. Soutěž se koná od roku 1995 a vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství. Cílem je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží zvelebovat svůj domov, rozvíjet místní tradice a zapojit se do společenského života ve vsi.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte