Vichřice Fabienne pustošila obce na Rakovnicku

4.10.2018
Táňa Pikartová

Silný vítr strhal střechy, u čtyř objektů narušil statiku a komunikace byly zasypané desítkami vyvrácených stromů.

Z rakovnické stanice vyjeli hasiči s cisternou CAS 24, automobilovým žebříkem a vyprošťovacím automobilem, kladenská stanice vyslala technický kontejner a cisternu CAS 24 a stanice Slaný kontejner s výdřevou. Současně byl vyhlášen i poplach dobrovolným jednotkám v Novém Strašecí a Rynholci. Vzhledem k tomu, že byl rozsah škod značný, na pomoc přijela i jednotka ze Záchranného útvaru HZS ČR ve Zbirohu s těžkou technikou, o posouzení statické stabilizace budov byl požádán i statik.

Dva rodinné domy jednotky zpevnili pomocí výdřevy a následně provizorně zastřešili. Pomocí stroje UDS-214 ze Zbirohu byl jeden objekt na základě rozhodnutí statika stržen, stejnou techniku hasiči využili i na odstranění poškozeného betonového sloupu a u jednoho zborceného objektu částečně rozebrali obvodové zdivo, které hrozilo pádem.
Do ranních hodin hasiči odklidili asi čtyřicet stromů padlých do silnic, železniční trati a elektrického vedení. Celkem bylo zkontrolováno 16 rodinných domů, které byly ohroženy vyvrácenými stromy nebo hrozilo narušení jejich statické stability.
Odstraňování následků vichřice v Chrášťanech a Kněževsi pokračovalo i v následujících dnech.

Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje eviduje za neděli 23. září přibližně 250 událostí souvisejících s vichřicí Fabienne. Čtyři pětiny z nich byly ohlášeny večer a jen mezi 20. a 21. hodinou jich přibyla téměř stovka. Nejvíce vichřice řádila na Rakovnicku, kde hasičský záchranný sbor eviduje přes 30 událostí. Obdobně tomu bylo i na Berounsku, přibližně o deset událostí méně likvidovali hasiči v okresech Kladno, Benešov, Praha-východ a Příbram.
Naopak nejméně výjezdů, pět až sedm, měly jednotky na Kutnohorsku, Kolínsku a Mělnicku. Většinou šlo o technické zásahy při odstraňování popadaných stromů nebo větví, uvolněných plechů ze střech a povalených ohrad, plotů či billboardů. Výjimkou nebylo ani čerpání vody, případně likvidace bahna z polí. Ve dvou případech, kdy vlak najel do spadlého stromu, spolupracovali i drážní hasiči, a to v Lužné u Rakovníka a v Dřísech v Praze-východ.

Masakr u Pražského Jezulátka: Turistů je tam víc než much. Víte, že bylo za komunistů ukradeno?Nepřehlédněte