Vildumetzová: Hejtmankou jsem mohla zůstat jen na úkor syna

Jana Mračková Vildumetzová byla po více než tři roky výraznou hejtmankou Karlovarského kraje a šéfkou Asociace krajů ČR. Vysokou politickou funkci ale obětovala svému mateřství. I s ročním synem dál pokračuje jako poslankyně hnutí ANO a zastupitelka krajského zastupitelstva. „Skloubit mateřství s prací hejtmana nejde. Leda na úkor dítěte, a to jsem nechtěla. Mateřství a funkce poslance jdou už dohromady daleko lépe. Proto jsem se takto rozhodla,“ říká politička v našem velmi otevřeném rozhovoru.

Jak se vám daří propojovat mateřství a politiku?

Svoje mateřství jsem oznámila v září roku 2019, na konci toho roku jsem už ve vysokém stádiu těhotenství odešla z pozice hejtmanky a šéfky Asociace krajů. A v březnu 2020 se nám narodil syn Honzík. Do pracovního života jsem se vrátila relativně brzy, o prázdninách loňského roku.

Ale pravdou je, že skloubení pracovního a osobního života je náročné. Zvládám to, ale díky tomu, že mi velmi pomáhá manžel. A trochu v uvozovkách také současná situace, která je pro nás všechny sice velmi nepříjemná, ale díky ní nemusím množství schůzek absolvovat osobně, ale konferenčně online.

Už jsi čet‘ Mladý svět? Etiketa 21. století

Lidsky náročné pro mě bylo zejména to, když Adam Vojtěch, tehdejší ministr zdravotnictví a můj poslanecký kolega, který se mnou sedí v kanceláři, zakázal jen pár dnů před mým porodem účast otců u nich. Velmi těžce jsem to nesla, asi to vedlo i k tomu, že jsem pak předčasně porodila. Naštěstí všechno dopadlo dobře a jsme šťastní, že Honzíka máme. Pořád je to ale ve mně, strašně mi vadilo a vadí, že při tak výjimečné životní situaci nemohl být manžel s námi.

Dítě jste si s manželem dlouho přáli. Předpokládám ale, že ani když se to podařilo, nebylo jednoduché pozici karlovarské hejtmanky a předsedkyně Asociace krajů opustit…

Jednoduché to určitě nebylo, do těch funkcí a do té práce jsem dala opravdu hodně. A vnímala jsem, že to je na úkor osobního života, už nějakou dobu jsme tedy s manželem řešili, že musím zvolnit. Když se mi povedlo otěhotnět, dávala jsem si pořád velký pozor, bála jsem se.

Nemohla jsem to však veřejnosti ještě říct, lékař nám doporučil oznámit to až později. Jsem hrozně šťastná, že se to podařilo. I když vím, že jsem tím některým našim politickým soupeřům udělala radost. Ale víte, politická kariéra je určitě důležitá, mám ráda výsledky a to, když někomu můžu pomoct.

Ale nejdůležitější je rodina. Třeba poslední krajské volby jsme sice vyhráli, já jsem získala nejvíce preferenčních hlasů, byť jsem ani nebyla lídrem kandidátky. A i přesto v krajské vládě nejsme, nepodařilo se nám sestavit koalici. Pořád si říkám, že když budu pracovat na 100 procent a poctivě, nemůže se stát, abych v určité funkci už nebyla. Ale ono to tak vůbec není. Rodina je prostě nejvíc, vždycky vás podpoří. Když ale něco dělám, neumím to dělat na 50 procent. Dávám do toho všechno.

Být hejtmankou s miminkem nešlo?

Funkce hejtmana je časově tak náročná, že ne. Je to práce na 24 hodin denně. Ta pozice mi seděla, bojovala jsem za kraj jako lvice a měla jsem radost z každého úspěchu. Také je to funkce velmi exponovaná a zodpovědná, činíte bezprostřední rozhodnutí. Ta musí být správná, ale musí rovněž vycházet z toho, co chtějí lidé.

Vždy jsem se tak radila a komunikovala s hlavními aktéry té věci, nerozhodovala jsem sama, řešila jsem věci i s kolegy. Ta práce byla někdy ale tak náročná, že jsem si několikrát říkala, že už nemůžu, zase na druhou jsem ale nechtěla zklamat lidi, kteří mi dali své hlasy a slovo nejde neznám, jde všechno jen se musí chtít.

Skloubit mateřství s prací hejtmana, na kterém opravdu stojí úplně všechno, podle mého názoru skutečně nejde. Leda na úkor dítěte, a to jsem nechtěla. Mateřství a funkce poslance jdou už dohromady daleko lépe. Proto jsem se takto rozhodla.

Celý rozhovor si můžete přečíst v Mladém světě č. 13/2021, který vyšel 13. května

Zdroj: A 11

Dnes, 08:38
Studie ukázaly, že monitoring výskytu koronaviru v odpadních vodách je efektivní nástroj při předcházení šíření...
Dnes, 07:53
Jedna malá knoflíková baterie se stala osudnou pro dvouletou holčičku z britského hrabství Staffordshire. Ochránci...
Dnes, 07:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 07:22
Každý měsíce jí vzrůstají volební preference zhruba o jedno procento, do října by jich chtěla...
Dnes, 07:00
Amelia Mary Earhart byla americkou letkyní, první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937...
Včera, 16:02
Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve druhém...
Včera, 12:54
Lídr kapely Tři sestry František Moravec známý pod jménem Lou Fanánek Hagen své pětapadesáté narozeniny...
Včera, 12:45
Prodeje grilů podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz v České republice meziročně vzrostly o 23 procent....
Včera, 09:23
Představit si novotou svítící, právě postavený hrad, je přinejmenším zvláštní. Letité, někdy mechem porostlé zdivo,...
Včera, 09:13
Ztráta iluzí je vždy nepříjemná. I když v tomto případě je téměř neškodná, protože jaksi...
Včera, 06:54
Šedesátá léta devatenáctého století znamenala pro české země nebývalý finanční rozmach v rámci celého Rakousko-Uherska....
Reklama