Vily na Špejchaře jsou výčitkou i varováním. Snaží se je zachránit nová iniciativa

30.9.2020
Fefík
Další fotky

Iniciativa si klade za cíl záchranu vil u Špejcharu, dvě (Kočího a Roškotova) jsou značně zdevastované), tři vily jsou v pořádku, ale i nad nimi visí Damoklův meč. Jedna z nich je vlastním domem bubenečského architekta a stavitele Karla Hübschmanna, druhá dílem dejvického stavitele a starosty Františka Hennera.

Ale vlastně nejde jen o tyto vily, ale o zachování rázu celé památkově chráněné zóny tradiční vilové čtvrti.

Za iniciativou stojí zastupitelé Prahy 6 Ondřej Chrást a Miloš Vlach, zastupitelka hl. m. Prahy Aneta Heidlová a IT specialista Vojtěch Tatra. Problému zchátralých vil se dlouhodobě věnuje také spolek Občanské sdružení Bubeneč,

„Naší iniciativou chceme donutit politickou reprezentaci Prahy 6 jednat a bezohledného developera, který svým počínáním hyzdí genius loci pražského Bubenče i celé Prahy, hnát k odpovědnosti. Není přece možné, aby v centru jedné z nejbohatších čtvrtí Prahy chátraly dvacet let domy, ohrožovaly kolemjdoucí, majitel se smál v daňovém ráji a čekal, až někomu spadnou na hlavu,“ uvedl zakladatel iniciativy a pirátský zastupitel Prahy 6 Ondřej Chrást.

Maškova vila. Dům jako nejkrásnější pomník

„Kulturních památek bychom si měli vážit, je to dědictví, které nám naši předci odkázali. Tyto architektonicky významné vily koupil před více než dvaceti lety známý developer Lordship s nevyřčeným záměrem jejich postupného zchátrání a znehodnocení. Od té doby hyzdí a ohrožují své okolí. Developer má však jasno – na místo vil postavit velké administrativní centrum, které by zcela zničilo genius loci čtvrtě Bubeneč, který je postaven právě na prvorepublikové architektuře. (A mnohdy i starší. – pozn. f.) Tento naddimenzovaný kancelářský projekt by výrazně narušil celou rozsáhlou tradiční vilovou čtvrť, obdivovanou po celém světě,“ vysvětlila pozadí celé iniciativy pražská zastupitelka Aneta Heidlová.

„Vily svým žalostným stavem doslova hyzdí jeden z hlavních příjezdů do Prahy 6, jednu z hlavních tříd celé Prahy, třídu Milady Horákové. Je nesmírnou ostudou všech předchozích politických reprezentací, že něco takového dopustily. Situace okolo těchto vil je ohavným pozůstatkem pravicové politiky devadesátých let, ve které si šli na ruku komunální politici s developery hájícími pouze své zisky. Šokuje mě, že majitel vil je v podstatě nedohledatelný v daňovém ráji. To se v právním státě nemůže dít!“ doplnil senátní kandidát Pirátů ve zdejším obvodě Robert Veverka.

Opuštěnou Kapsovu vilu v Bubenči koupil jeden z nejbohatších Čechů a chce jí vdechnout nový život

Iniciativa vytvořila petici jak v elektronické, tak i v papírové podobě, facebookové a instagramové stránky, chystá několik veřejných akcí na podporu – první z nich byl právě úterní videomapping, který připravilo uskupení FotonX, jehož členem je i jeden z iniciátorů a zastupitel Prahy 6 Miloš Vlach.

„Zisk – to je jediná hodnota, která spojuje politické a ekonomické dinosaury válcující právní stát s úmyslem nechat tyto kulturně důležité vily chátrat, aby zde mohli postavit kanceláře, kterých je všude dost. Historie, kultura a právní stát je pro mě smysluplnější hodnotou oproti prázdným kaloriím zisku, proto se domnívám, že bychom takový špinavý podnik neměli nechat projít. Vlastnictví zavazuje – žeňme vlastníka k odpovědnosti a radu městské části k činu,“ dodal Vojtěch Tatra, IT specialista a další z iniciátorů projektu.

Zachránit bubenečské vily ze spárů developera se možná nepodaří. Ale jsou tu i další staré domy v ohrožení. Těm možná iniciativa Zachraňte vily! zachrání „život“.

Berme tuto iniciativu jako zdvižený prst. Který, to se uvidí.

FOTO: Špejchar varuje. Zachraňte vily!

Špejchar varuje. Zachraňte vily! - 1 DSC04816Špejchar varuje. Zachraňte vily! - 2 videomaŠpejchar varuje. Zachraňte vily! - 3 videomapinŠpejchar varuje. Zachraňte vily! - 4 M. Horákové 100, 02Špejchar varuje. Zachraňte vily! - 5 M. Horákové – Roškotova vila 07
Další fotky
Špejchar varuje. Zachraňte vily! - 6 M. Horákové 104 09Špejchar varuje. Zachraňte vily! - 7 m. horákové 104+106 17Špejchar varuje. Zachraňte vily! - 0 DSC04226


Nepřehlédněte