Vít Janoušek: Na Pankráci žijeme permanentně na staveništi!

17.2.2021
Jitka Kačánová

Co vás teď z hlediska životního prostředí na Praze 4 pálí nejvíc?
Teď má být dostavěná budova Rezidence Park Kavčí Hory, která má být umístěna na Hvězdově ulici, na opačné straně Hvězdovy ulice, v ulici Sdružení, se má stavět budova Key Skanska a zároveň má dojít k rekonstrukci stanice metra Pankrác, aby mohla být přestupní. Takže na jedné křížovatce – Hvězdova, Sdružení a Na Pankráci – dojde k velkým dopravním problémům. Prakticky tam nepůjde projet – budou tam náklaďáky, bude tam výstavba a budou tam bagry. Posledních třicet let snad nebyl jediný rok, kdyby se na Pankrácké pláni něco nestavělo. Takže žijeme permanentně na staveništi!

 

Na této křižovatce prakticky nepůjde projet, říká Janoušek. Zdroj: Vít Janoušek, Občanská iniciativa Pankráce

 

Co s tím můžete dělat?

Snažíme se projekty zkorigovat do přijatelných rozměrů, snížit dopady na životní prostředí. Narážíme ale na velký problém, že pan radní Hlaváček, pan profesor Koucký a pan ředitel IPRu Boháč mají teď koncept zahušťování Prahy výškovými budovami, a naprosto je nezajímá, jaký to bude mít dopad na životní prostředí. Například Rezidence Park Kavčí Hory na tom dnešním místě, na kraji parku Kavčí Hory, být vůbec neměla. To je až výmysl poslední doby, původně se tam s takovou výškovou budovou vůbec neuvažovalo. Způsobilo to velký problém v rámci projednávání Prahy jako památky UNESCO, protože tahle stavba hrozí významným způsobem zničit panorama Prahy. Ty nesmyslné výškové budovy na kopci nad Prahou by měly být jako „Pankrácké horizonty“ ještě rozšířeny do strany další stavbou.

Takzvaný Pentagon, výškové budovy na Pankrácké pláni, v podobě, v jaké je dnes, naprosto není tím, v čím měl být – to znamená sektorovým náměstím, kde bude občanská vybavenost pro sídliště Pankrác a pro Prahu 4. Stalo se z toho pouhé kancelářské bussines centrum. To je bohužel velmi špatně. Ani státní regulační komise v roce 1931 za 1. republiky neplánovala na Pankráci výstavbu takových mega objektů. Důkazem toho je třeba sídliště Zelená liška, které ještě v té době mělo rozumné rozměry budov a lidské dimenze. Poté se začaly plán budovy navyšovat a pak, když vyhořel Veletržní palác, tak městský výbor KSČ hledal vhodné místo nějakého náhradního objektu a napadlo je, že podle tabulek OSN je třeba, aby každá metropole měla mrakodrap. Tak se rozhodli, že když ten mrakodrap má v Praze být, tak ať je na kopci pěkně vidět, a dali ho na Pankrác. Tohle bohužel odstartovalo výstavbu mrakodrapů na Pankráci, takže v tomto případě nejde o záměr související s tržním hospodářstvím, ale právě naopak. Výškové budovy na Pankráci měly zrod už za socialismu.

 

Jak vám pomáhá Praha 4?

Výstavbu projednáváme zhruba od roku 1992, kdy se nám podařilo dojednat, aby byla zpracovaná architektonická soutěž na Pankrác. Byly zpracovány i regulační podmínky, ale zůstaly jen ve formě zadání, které ale ani nebylo předloženo zastupitelstvu městské části ke schválení. Změnila se totiž politická situace, a na Praze 4 vyhrála ODS, která preferovala představu, že všechno zreguluje trh. Z neznalosti věci se domnívali, že to platí i pro územní plánování. Takže řekli, že žádné regulační podmínky Pankráce se dělat nebudou, protože by nám utekli investoři, a že všechno vyřeší neviditelná ruka trhu. Bohužel jsme zcela závislí na tom, jaká politická reprezentace je na mětské části právě zvolená.

Ta období jsou různá. Někdy to vypadá tak, že větší snahu o ochranu rozumných podmínek života na Pankráci má magistrát. V tuto chvíli je to právě naopak, kdy se Praha 4 spíš snaží brzdit nesmyslné plány pana profesora Kouckého, který do doposud neprojednaného návrhu tzv. Metropolitního plánu Prahy zpracoval koncept, kterému říká „Klobouk nad Pankrácí a nad Prahou“ – tzv. „Pankrácké horizonty“, a uvažuje o stopadesátimetrových budovách. To je naprostý nesmysl. My jsme pro něj jenom čára na horizontu, na kterou se zdálky z IPRu koukají a modelují si Prahu a vůbec je nezajímá, že tu někdo žije. Sedí někde na magistrátě a my jsme pro ně horizonty. A na to jsme jako reakci vymysleli slogan: „My nejsme vaše pankrácké horizonty, my jsme lidé, kteří tu bydlí a pracují.“

 

Nejsme horizonty, ale lidé, kteří tu žijí a pracují, prohlašuje Janoušek. Zdroj: Institut plánování a rozvoje hl.m. Prahy

 

Výškové budovy do moderního města ale asi patří?

Ano. Ale výškové budovy se nestaví nad město, ale měly by se stavět za horizont Prahy. Na rozdíl od jiných historických měst, Praha opravdu nemá nic jiného, než tu malinkatou kotlinku, v níž jsou stavby hlavně z období císaře Karla IV. Je zcela logické, že centrum má být chráněno. A mělo by být chráněno i proti výškovým budovám v centru Prahy. Praha není americké město, kde stojí do špičky mrakodrapy v centru. Evropská města mají historická centra, jsou v podstatě takový „lavor“ – to znamená, že střed centra je nízký a výškové budovy se staví na okraji. A v tomto případě by nebyl žádný problém, kdyby výškové budovy byly za horizontem výhledu z Pražského hradu nebo z rampy u Muzea. Prostě by ty mrakodrapy byly o kousek dál. Příkladem může být hypermoderní čtvrť La Défense v Paříži. Když stojíte zády k Versaillskému paláci a díváte se skrz Vítězný oblouk, tak za ním v dálce na horizontu Paříže jsou vidět mrakodrapy, o kterých říkají, to je naše budoucnost, ke které směrujeme, ale nechtějí je mít ve středu města. Ta pohledová osa je v Paříži dlouhá asi deset kilometrů. Z centra Prahy na Pankrác je to jen pět. Je to příliš vidět, příliš to narušuje UNESCEM chráněný horizont, a to je velká škoda.

 

Jak dlouho se ekologii na Praze 4 věnujete a jak jste se k tomu dostal?

Od okamžiku, kdy bylo možné založit občanské sdružení, to znamená od roku 1992. V té době jsme čelili záměru postavit na místě, kde dnes stojí Véčko, hotel Panorama Bristol, jakési pokračování hotelu Panorama. Bylo to ošklivé a v té době nám bylo řečeno, že v tom jsou zapojení bratři Štrougalové, takže ten projekt nezískal ani pozitivní referenci mezi lidmi. V časech Občanského fóra, kdy lidé byli vstřícní a snažili se přemýšlet hlavou a selským rozumem, bylo všechno poměrně jednoduché. Bylo možné zajít na jakékoliv ministerstvo a mluvit o problémech, které je potřeba vyřešit. A řešily se tak rychle, jak to šlo. Bohužel časem se ze všeho stala velká a ještě mnohem větší politika, v podstatě se dostáváme do politikaření jak za 1. republiky, z jakého si všichni dělají legraci.

 

Můžete být konkrétní?

Například podle toho, která politická strana vyhraje volby, tak se v tom volebním období řeší určitá podoba stavebního záměru na určitém místě. Těžko říci, zda to může mít vazbu na nějaké konkrétní dodavatele. V dalším období se přijde s novou variantou, a takhle se to střídá, až se může stát, že třeba domov důchodců v Hudečkově ulici nebude postaven nikdy, pokud se to bude takhle střídat dál. Může to být můj zkreslený, individuální pohled, ale zatím se mi to jeví tak, že se neděje nic jiného, než že se dokola střídají různé varianty záměrů. A kdo má možnost se podívat třeba do podkladů odboru územního rozvoje Prahy 4, tak je konsternován z toho, že pro řadu míst Prahy 4 se v rámci volebního období vždy zpracuje jen studie, pak už ale končí volební období, a nic se nerealizuje. V následujícím volebním období se zase zpracuje studie nová, takže třeba zástavba na Reitknechtce má už třeba čtyři nebo pět studií a nedostala se dál, protože v rámci jednoho volebního období není možné se o všem od základu znovu domluvit, protože politická reprezentace nedokáže a nechce navázat na předchozí volební období, na plány svojí politické konkurence.

 

Co Praze 4 chybí nejvíc?

Strategický plán, koncepce rozvoje. V uplynulých dvou letech jsme se pokusili zastupitele Prahy 4 přesvědčit, aby Čtyřka měla dokument strategického typu, jako ho má magistrát. A k němu by bylo náležité, aby si Praha 4 ve svých kompetencích a ve svých detailech zpracovala svůj. Aby věděla, kolik míst ve školkách a a kde potřebuje, nebo kolik a kde má parkovacích míst. Aby měla rozmyšleno, s jakou výstavbou bude souhlasit. Aby se nestávalo, že třeba obyvatelé nového rezidenčního komplexu s údivem zjistí, že tam nemají mateřskou školku s volnou kapacitou , a tak děti musí půl hodiny autem vozit někam jinam. To zajišťovalo tzv. „funkční“ územní plánování. Současná politická reprezentace Prahy ovšem „funkčním plánováním“ pohrdá a místo toho mluví o konceptu krásného města. O tom, jak by které budovy měly vypadat. Ve skutečnosti jim jde ale jen o to, kde se může postavit co nejvyšší budovy, aby se Praha co nejvíce zahustila a nechala developery pořádně vydělat. Když k tomu ale bohužel nenaplánují také potřebnou občanskou vybavenost, pak z toho nastávají ohromné potíže. V některých mětských částech lidé nevědí, kam mají jít do nemocnice nebo k lékaři, mají to daleko, někde si nemůžou jít zasportovat nebo zaběhat, protože developer se nerozhodl, že jim takovou službu zajistí.

 

Vít Janoušek. Zdroj: Vít Janoušek

Vít Janoušek

Narodil se 14. 11. 1966 v Praze.
Absolvent VŠE a doktorandského studia v oboru vyhledávání modelů ve statistických datech.
Pracuje jako systémový analytik, je ženatý a má 2 děti.
Baví ho sport, plavání, četba, houbaření a především spolková činnost.
Obyvatelé Pankráce, kteří chtějí podepsat petici proti Rozhodnutí o výstavbě Rezidence Park Kavčí Hory, mohou napsat na: [email protected]Nepřehlédněte