Víte, který národ věří, že narození Ježíše oznámil kohout? A kde Ježíšek naděluje 4 miliony eur?

22.12.2018
Marcel Mihalik

Španělská vánoční sezóna začíná na přelomu listopadu a prosince. Ačkoli tu nikoho nezastihnou sněhové závěje, nelze si nevšimnout, že se blíží Vánoce. Ulice města osázené pomerančovníky a datlovými palmami s právě dozrávajícím ovocem jsou v těchto dnech rozzářeny pestrou vánoční výzdobou a ve vzduchu se mísí vůně pečených kaštanů.

„Tím, že jsou Vánoce pro Španěly především svátky náboženské, jejich charakter je o poznání méně komerční než u nás. I přesto tu hned první prosincový týden centrum Valencie zaplavily vánoční trhy, nazdobené stromečky, betlémy, a dokonce i umělé kluziště pro místní bruslaře,“ líčí pro Náš REGION Marie a Míra, pár cestovatelů z Česka, který si říká Divine nomads (v překladu Boží nomadi/cestovatelé).

FOTO: Vánoce ve Valencii

Vánoce ve Valencii - 0 – Úvodní foto – Betlém 25 stupňů a modré nebe bez mráčku, přesně takto vypadají Valencijské Vánoce, zdroj- Divine NomadsVánoce ve Valencii - 1 – Vánoční výzdobou španělská nákupní centra rozhodně nešetří, zdroj- Divine NomadsVánoce ve Valencii - 2 – Náměstí jsou v těchto dnech zkrášleny vánočními trhy s nepřeberným sortimentem , zdroj- Divine NomadsVánoce ve Valencii - 3 – Valencijské radniční náměstí během Vánoc hýří světélky a barvami , zdroj- Divine NomadsVánoce ve Valencii - 4 – Valencijské radniční náměstí během Vánoc hýří světélky a barvami , zdroj- Divine Nomads
Další fotky
Vánoce ve Valencii - 6 – Churros con chocolate, jeden z typických svátečních palmsků, které nemůžete ve Valencii minout, zdroj – Divine Nomads

Návštěvníkům se skýtají nepřeberné možnosti ke koupi dárků nebo k ochutnání tradičních španělských vánočních dobrot. „Na horečnatý shon tu ale nenarazíte, Španělé nikam nechvátají a své nákupy prokládají návštěvami kostelů a končí v restauracích u sklenky bílého šumivého vína cava a tradičních tapas,“ dělí se o svou zkušenost Marie.

Městská pláž ve Valencii.

Chystáte se někam, kde nemrzne? Ideální je Španělsko. Víme, kam na delfíny

Děti a milovníci sladkého podle ní v těchto dnech ocení sváteční delikatesy, jako například turrón, což je španělská verze tureckého medu s mandlemi, typické churros con chocolate nebo polvorones – malé bochánky drobivé konzistence z jemného těsta a oříšků.

Nejštědřejší Vánoce zaručuje největší státní loterie

Vánoční svátky tu začínají tučnými výhrami. Každoročně se zde 22. prosince vyhlašují výsledky největší státní loterie, která má svoji tradici již 255 let. Výsledky Lotería de Navidad jsou vyhlašovány v živém přenosu dětmi ze základní školy v Madridu a nejvyšší možná výhra El Gordo obdaří svého výherce o 4 miliony euro.

Největším rozdílem oproti českým vánočním zvyklostem je průběh Nochebuena – Štědrého večera, a přesun rozdávání dárků až na Tři Krále. „Díky vlivu anglosaské kultury a reklamě se můžeme setkat s tím, že v některých rodinách dětem dárky nosí na Štědrý den španělská obdoba Santy Klause, takzvaný Papá Noel, popřípadě na severu Olentzero, baskická obdoba Dědy Mráze. Tradičně se zde ale 24. prosinec nese hlavně v duchu velkých rodinných setkání a bujarého hodování,“ vyprávějí cestovatelé Divine nomads.

Místo kapra jehně a nejoblíbenější rodinné recepty

Španělé na rozdíl od Čechů nemají podle českých cestovatelů jen jeden typický vánoční pokrm, ale obvykle se připravují ty nejoblíbenější jídla členů rodiny. „Většinou na španělském štědrovečerním stole naleznete pečeného krocana, kvalitní šunku a jehněčí maso,“ říká Míra. Sváteční večeře probíhá až do půlnoci a mnohé rodiny se pak podle katolické tradice odeberou na půlnoční kohoutí mši Misa del Gallo. Ta svůj název dostala díky křesťané víře, že kohout byl první, kdo oznámil narození Ježíše.

Kolenovrt, škrt, spořílek. Češi podle ekonomické analýzy pouštějí korunu málokdy.

Dámy, nechcete doma „kolenovrta“? Hledejte cizince. Češi jsou skrblíci!

Některé vánoční svátky vycházejí z dávných křesťanských či pohanských tradic a mnohdy s sebou nesou spoustu zvláštností. „Například 28. prosince se ve Španělsku oslavuje Den svatých neviňátek, což je v podstatě vánoční obdoba Českého aprílu. Televize vysílá žertovné reportáže o slavných osobnostech a v rádiu se vyhlašují nepravdivé zprávy. Ve Valencii se v tento den koná také Día de locos neboli Den bláznů, kdy se pořádají plesy v roztrhaných kostýmech,“ zjistili Divine nomads.

Vína kulička k štěstí cestička

I ve Valencii se příchod nového roku nese ve znamení bouřlivých oslav. Před půlnocí 31. prosince se většina občanů přesune na radniční náměstí Plaza de Ayuntamiento, kde v záři barevně nasvícených budov popíjejí šampaňské a očekávají ohromující ohňostroj, čímž jsou Španělé proslulí. „O půlnoci je místní tradicí pojídat hroznové víno a to tak, že každým úderem zvonu se sní jedna kulička, což prý přináší štěstí na celý další rok,“ dodává pár Čechů žijících momentálně ve španělské Valencii.

Daňové zatížení. Daně a jejich výše v Česku v porovnání s jinými zeměmi.

TOP 10 zemí s nejvyššími daněmi. O kolik stát Čechy odírá?

A konečně pak přichází španělskými dětmi očekávaný 5. leden. „Na náměstí dorazí tříkrálový průvod, kterému se říká Cabalgata de los Reyes neboli Jízda králů. Ti nad hlavy nadšených dětí rozhazují sladkosti. Podle tradice tito Tři králové jezdí v noci dům od domu na velbloudech a dětem nechávají dárky na ráno v připravených botách,“ vypráví čeští cestovatelé.

V den Tří králů se připravuje tradiční pochoutka Roscón de los Reyes připomínající vánočku pletenou do kruhu zdobenou kandovaným ovocem.

 

Petr Hlaváček, architekt a náměstek primátora

Petr Hlaváček: V Praze chceme stavět tak, aby se na to lidé jezdili dívat, jako jezdí do Hamburku

„Karlák“ i „Kulaťák“ dostanou nový kabát

O výstavbě a pozemcích bude rozhodovat majitel letňanského výstaviště

Paní Svobodová (97) věnovala své úspory - 200 tisíc korun - dobrovolným hasičům. Je jejich fanynkou.

Důchodkyně na sklonku života odevzdala své úspory dobrovolným hasičům. Proč to udělala?Nepřehlédněte