• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Vláda se s největší pravděpodobností k omezení žvýkacího tabáku postaví pasivně

  9.7.2022
  Redakce

  Vláda zřejmě bude neutrální k poslanecké novele, jejímž smyslem je zakázat prodej nikotinových sáčků lidem pod 18 let věku. Další novelu o regulaci používání tohoto zboží zřejmě odmítne. Vyplývá to z návrhu stanovisek k předlohám na vládním webu.

  Na prodej nikotinových sáčků se v současnosti nevztahují na rozdíl od prodeje tabákových výrobků a elektronických cigaret žádná pravidla. Tvůrci novely kolem Marka Nováka (ANO) zdůvodnili potřebu regulace tím, že na nikotinový sáček je možné pohlížet jako na nebezpečnou chemickou směs, jelikož nikotin je závazně klasifikovaný jako nebezpečná látka. Nikotin patří k nejrozšířenějším návykovým látkám.

  Novelou proto poslanci ANO chtějí zakázat prodej nikotinových sáčků lidem mladším 18 let, jako je tomu například u tabákových výrobků a elektronických cigaret. Omezení by platilo také pro automaty a pro e-shopy, jejich provozovatelé by museli předem hlásit systém ověřování věku ministerstvu zdravotnictví, které se k novele postavilo neutrálně.

  Novelu podle předkládací zprávy podpořila ministerstva školství, průmyslu a obchodu. Proti byl národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil a ministerstvo zemědělství, podle něhož by ke kontrole dodržování zákazu neměla být příslušná Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ministerstvo zdravotnictví se k předloze postavilo neutrálně, poslancům vytklo nedostatky v sankcích za porušení zákazu.

  Druhá z novel, kterou připravili Jaroslav Bašta (SPD) a Věra Adámková (ANO), by zakázala lidem používat nikotinové sáčky ve volně přístupných vnitřních veřejných prostorech, na nástupištích a v prostředcích veřejné dopravy, ve zdravotnických zařízeních a ve školách, na dětských hřištích a v kinech, divadlech ve výstavních a koncertních síních a ve sportovních halách. Obce by dostaly pravomoc zakázat vyhláškou používání těchto sáčků mimo jiné v okolí škol.

  Tuto regulaci podle vládního webu podpořilo ministerstvo školství, ministerstvo průmyslu a obchodu bylo neutrální a proti byl Vobořil a ministerstvo zdravotnictví. Podle něj „cesta zákazu používání nikotinových sáčků, včetně u nich absurdního procesu kontroly, kdy je ve většině případů potřeba donutit kontrolovanou osobu k otevření úst, není proporcionální, ani rozumná“.

  Kabinet by měl podle navrhovaného stanoviska navíc nesouhlas zdůvodnit tím, že smyslem zákazu kouření ve veřejných prostorách je především ochrana zdraví nekuřáků před následky pasivního kouření. V případě nikotinových sáčků tento důvod odpadá, uvádí se v materiálu.

  zdroj: čtk


  Témata:

  Nepřehlédněte