Světový romský festival Khamoro se kvůli covid-19 přesunul na podzim. Hlavní část startuje 23. září

Khamoro 2018

Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější podobu, veřejnost o něj nepřijde. Z jara se přesunul na podzim a odstartován bude ve středu 23. září, kdy se od 19 hodin v Jeruzalémské synagoze uskuteční koncert klasické hudby – Jána Berkyho Mrenici a sólistů ze Slovenska.

Ředitelka organizace Slovo 21 Jelena Silajdžić připomněla, že festival se letos rozrostl i do regionů – ještě před jeho pražským začátkem se konal program při otevření komunitního centra v Rokycanech, odkud vzešli výborní romští umělci, kupříkladu Giňovci nebo Věra Bílá. Zároveň řekla, že bude realizován projekt, který by měl podpořit uměleckou kritiku romské kultury, která je velmi rozmanitá a máme zde plno talentů. Věří též, že vyjde projekt na podporu romské tvorbě. „Chceme nabídnout porci romské kultury,“ uvedla. Další akce by se mohla konat v Náchodě. Některé akce se konaly i ve spojení s dalšími festivaly, kupříkladu Barevnou devítkou, která se už poněkolikáté koná v Praze 9.

Podzimní program

Produkční festivalu Khamoro Inka Jurková představila další program. Po úvodním koncertě 23. září se ve čtvrtek 24. září od 18 hodin ve WAID Bar & Coffee Praha uskuteční vernisáž výstavy romské kreativní autorky Ivety Horváthové Tváře, tentýž den od 21 hodin se v Jazz Dock Praha uskuteční koncert Gypsy jazz – The Rosenbergs z Nizozemska. V pátek 25. září se v Gauči ve Stromovce uskuteční Khamoro párty, kde vystoupí Čhave Romane CZ, Feri & The Gypsies. Podzimní část festivalu bude ukončena v sobotu 26. září od 21 hodin na koncertě Gypsy jazz, kdy vystoupí Marian Badoi Trio z Francie.

Festival Praha Žije Hudbou rozezní na konci června pražské ulice a náměstí

Festival bude mít i svůj zimní blok, který by se měl skládat ze svou koncertů tradiční romské kultury (27. a 28. listopadu), přičemž podrobnosti budou upřesněny. Galakoncert by se měl konat v neděli 29. listopadu od 20 hodin v Roxy Praha. Vše samozřejmě bude záležet na tom, jaká situace a opatření v souvislosti s covid-19. Festival Khamoro už dvaadvacet let pořádá Slovo 21, z. s. a Studio Production Saga. Letos jej finančně podporuje kromě jiného Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR či Bader Philantropies.

Motivace ke zvyšování kvality

„Loni jsme získali cenu EFFE Label, což je prestižní evropská značka pro festivaly, která zaručuje nejvyšší kvalitu. To nás samozřejmě ještě více motivovalo, abychom kvalitu festivalu nejen udrželi, ale ještě zvyšovali. Zásah koronaviru do jeho tradičního jarního termínu to sice trochu zkomplikoval, ale i tak se snažíme nabídnout co možná nejlepší program festivalu,“ uvedl producent a dramaturg festivalu Džemil Silajdžić.

Claudie Laburdová, Jelena Silajdžić a Aranka Balážová

Místní vědí nejlíp, co je trápí. Romské ženy ze skupin Manushe ukazují cestu, jak být partnery samospráv

„Pochopitelně nevíme, jak se situace s virem bude vyvíjet dál a jak se jí budeme muset přizpůsobovat. Na září i další měsíce do konce roku máme naplánovaných několik skvělý koncertů a vystoupení, které se, jak doufáme, uskuteční. Doporučuji ale pro jistotu sledovat naší webovou stránku www.khamoro.cz i facebookovou stránku Festival Khamoro,“ dodal Silajdžić.

Dnes, 17:00
Do pražské Nádražní ulice se po rekonstrukci tramvajové trati vrátí provoz. Jako první se sem...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Dnes, 15:05
Provoz na pracovištích registru vozidel odboru dopravněsprávních činností, která byla uzavřena z důvodu karantény, bude...
Dnes, 13:00
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 13:00
Policie hledá svědky středečního požáru kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze. Zajímají ji...
Dnes, 12:20
Pražský magistrát jedná kvůli epidemiologické situaci o dřívějším otevření zimních nocleháren pro lidi bez domova,...
Dnes, 11:00
„Rychle postupující pokrok na Podkarpatské Rusi přináší zkázu celé řadě podobných kostelíků, jejichž niť života...
Dnes, 07:35
Více než půl milionu korun. To je částka, kterou si mezi sebou rozdělí žadatelé o...
Včera, 17:40
Strážníci v Praze za prvních 24 hodin od zavedení zákazu nočního vycházení zjistili 45 případů...
Včera, 16:20
Řada krátkodobých tramvajových výluk čeká v listopadu obyvatele Prahy. S omezením musejí počítat cestující v řádu dnů. Jako...
Včera, 13:00
Tunelový komplex Blanka čeká dnes v noci mimořádná uzavírka. Projet jím nebude možné až do zítřejších...
Včera, 11:00
Pražský magistrát dokončil opravy rybníku Dolejšák na Zličíně. Práce vyšly město na 5,5 milionu korun.
Reklama