V Řeporyjích stojí pomník vlasovcům, jehož vznik provázely spory

V květnových dnech si připomínáme 75 let od porážky nacismu. Někdo vzpomínal doma, jiný vzdal vojákům i civilistům, kteří padli za osvobození Československa, hold položením květin k jejich pamětním deskám, pomníkům či hrobům na mnoha čestných pohřebištích.

Počínaje letošním rokem je možné vedle Čechoslováků, rudoarmějce (vojáků z bývalých sovětských republik), Američanů, Rumunů, Bulharů, Poláků či Francouzů uctít též vlasovce, jejichž pomník je instalován na Řeporyjském náměstí v pražských Řeporyjích.

Nedůstojné zacházení

Na pamětní desce je mimo jiné uvedeno: „Za osvobození města během Pražského povstání položilo život více než 300 vlasovců. Většina padlých spočinula v mnohdy hromadných, řádně neoznačených a nedůstojných hrobech. Některé z nich dodnes nebyly a zřejmě nikdy nebudou objeveny.“ Zároveň je zmíněno, že předchozí činnost vlasovců provází mnohé kontroverze.

Sekám se s Goliáši, na chudáky neútočím, říká starosta Řeporyjí Pavel Novotný

Rozmanité příběhy

Kvůli období, kdy byli vlasovci spojeni s nacisty, se část veřejnosti vůči vzniku pomníku ohradila. Na druhou stranu tak jako někteří, jež v květnu 1945 bydleli nebo se pohybovali v Praze, mají vzpomínky vlastní nebo svých blízkých spjaté se stavěním barikád, s tím, že jim pomohli pražští povstalci nebo 9. května, kdy boje ještě probíhaly, rudoarmějci, jiné zase před smrtící nacistickou kulkou v květnu 1945 zachránili vlasovci.

Vlasovci na Zbraslavi

„Němci nás náhodně vybírali jako rukojmí. Hnali nás na Zbraslav, kde nás díky bohu osvobodili vlasovci. Nastalo střílení a my kluci jsme se rozprchli,“ zavzpomínal v Pražském deníku na povstání kupříkladu pamětník Jaroslav Vinecký, kterému bylo na konci války patnáct.

Vzpomínka na všechny padlé

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný již dříve pro Náš REGION uvedl, že s nápadem přišel historik a poslanec Pavel Žáček. Novotný okamžitě souhlasil. „Zúčastnil jsem se konference o vlasovcích, kde jsem řekl, že v Řeporyjích opravujeme pomníky obětem 1. i 2. světové války, legionářům, vzpomínáme tady s úctou na všechny padlé a pečujeme o všechny pomníky. Blíží se výročí osvobození, a když jsou s naší městskou částí spojeni vlasovci, budou tady mít pomník i oni,“ uvedl pro náš list letos v únoru.

V radotínském háji je pomník německého vojáka, který se zastřelil, aby nemusel do války

Osud německého vojáka

Nezapomíná se ani na německé vojáky, kteří se vzepřeli nacismu, za což mnohdy zaplatili životem. Jak již v minulosti Náš REGION informoval, například ve Velkém háji pražského Radotína se nachází pomníček na počest německého vojáka Josefa Wunsheima von Lilienthal, který zběhl a zastřelil se. Pomníček v roce 2012 našel Jiří Bárta z radotínské letopisecké komise a údaje o něm jsou v databázi Spolku pro vojenská pietní místa.

FOTO: Pomník vlasovcům a další pomníky

Pomník vlasovcům a další pomníky - All-focusPomník vlasovcům a další pomníky - FOTO ZAPAD V Řeporyjích stojí pomník vlasovcům, který provázely spory – foto AC 2Pomník vlasovcům a další pomníky - All-focusPomník vlasovcům a další pomníky - All-focusPomník vlasovcům a další pomníky - FOTO ZAPAD Pomník německého vojáka V Radotíně – foto Jiří Bárta
Dnes, 21:02
Ve věku 92 let zemřela televizní a rozhlasová moderátorka Kamila Moučková. Uvedla to Česká televize.
Dnes, 18:20
Lesy hlavního města nabízí k prodeji sazenice jedlí v květináčích, které je po vánočních svátcích...
Dnes, 15:00
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 15:00
Praha 5 má výsledky dalšího ročníku participativního rozpočtu. V něm lidé rozhodují o tom, za...
Dnes, 13:00
Čtenáři Městské knihovny v Praze si nově mohou vyzvednout rezervované tituly v většině poboček prostřednictvím...
Dnes, 12:31
Pražský okruh u Horních Počernic ve směru na Brno uzavřela dopoledne tragická nehoda. Srazila se...
Dnes, 12:20
Školáci z Prahy 6, kteří se, stejně jako jejich vrstevníci z celého Česka, už několik...
Dnes, 10:47
Zatímco Penta čeká na stavební povolení první fáze obřího projektu od Zahy Hadid u pražského...
Dnes, 09:40
Dva roky od voleb. To byla on-line debata, jež proběhla 19. listopadu večer. Radní Prahy...
Dnes, 07:35
S omezením musejí počítat řidiči, kteří využívají Strakonickou. Technická správa komunikací zde totiž pokračuje se stavbou nového...
Včera, 17:40
Muzeum literatury, které vzniká jako součást Památníku národního písemnictví (PNP), otevře svoji expozici v roce...
Reklama