Vybrali jsme nejlepší české filmy ze šedesátých let. Vzpomínáte?

26.6.2018
Redakce

Vzpomeňme třeba vynikající muzikál Starci na chmelu z roku 1964 s výborným Vladimírem Pucholtem v hlavní roli nebo komedii Dáma na kolejích z roku 1966 s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým v hlavních rolích, oboje v režii Ladislava Rychmana.

Libuše Šafránková

Představujeme vám 5 nejlepších hereček Česka. Souhlasíte?

Významným dílem tohoto období je také psychologické drama Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni s vynikající Ivou Janžurovou v hlavní roli. Tato naše významná herečka, jejíž hvězda začínala stoupat právě v 60. letech, hrála také v dalších výborných filmech tohoto období: v komedii Penzion pro svobodné pány z roku 1968, kde vytvořila skvělou dvojici společně s Josefem Abrhámem, v komedii Svěťáci z roku 1969, kde tvořila hlavní ženské role společně s Jiřinou Jiráskovou a Jiřinou Bohdalovou a kde hrálo vynikající mužské trio Vlastimil Brodský, Jan Libíček a Jiří Sovák. Tato komedie patři mezi český filmový klenot a bývá také často reprízována, ostatně jako většina zde zmiňovaných filmů. Další vynikající komedií té doby s Ivou Janžurovou a Vladimírem Pucholtem je Svatba jako řemen režiséra Jiříka Krejčíka z roku 1967.

Dalším významným filmem tohoto období je poetická komedie Rozmarné léto režiséra Jiřího Menzela z roku 1968, zfilmovaná podle románu Vladislava Vančury, s Rudolfem Hrušínským, Vlastimilem Brodským, Františkem Řehákem, Janou Preissovou a Mílou Myslíkovou v hlavních rolích. V tomto filmu přenesl režisér velice zdařile poetiku Vančurovy předlohy na filmové plátno. Příběh tří přátel, trávících léto v malém poklidném městečku, proslul zejména díky prohlášení postavy Rudolfa Hrušínského: „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným…“ Menší roli si zde zahrál i sám režisér.

FOTO: Nejlepší české filmy šedesátých let

Nejlepší české filmy šedesátých let - Nejlepší české filmy šedesátých 20. stoletíNejlepší české filmy šedesátých let - Nejlepší české filmy šedesátých 20. stoletíNejlepší české filmy šedesátých let - Nejlepší české filmy šedesátých 20. stoletíNejlepší české filmy šedesátých let - Konec agenta W4CNejlepší české filmy šedesátých let - Nejlepší české filmy šedesátých 20. století

Dalšími významnými filmy tohoto období jsou filmy režiséra Miloše Formana, stoupající režisérské hvězdy té doby. V roce 1963 natočil film Černý Petr, kde pro film objevil Vladimíra Pucholta, hvězdu jeho filmů. Dalším jeho filmem byly Lásky jedné plavovlásky z roku 1965 s Vladimírem Pucholtem a Hanou Brejchovou v hlavních rolích. V roce 1967 následuje jeho slavná komedie Hoří, má panenko!

Rudolf Hrusinsky

Představujeme vám pět nejlepších herců Česka. Souhlasíte?

Mezi další velmi známé komedie té doby patří legendární parodie na filmové westerny Limonádový Joe z roku 1965 režisérů Jiřího Brdečky a Oldřicha Lipského s výborným Karlem Fialou v hlavní roli. Dále zde hráli Miloš Kopecký, Květa Fialová ve své životní roli jako arizonská pěnice Tornado Lou, Olga Schoberová, Karel Effa a Josef Hlinomaz.
Další velmi povedenou komedií této doby je parodie na špionážní filmy režiséra Václava Vorlíčka Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky z roku 1967 s Janem Kačerem, Květou Fialovou, Jiřím Sovákem a Janem Libíčkem v hlavních rolích nebo komedie režiséra Oldřicha Lipského z roku 1969 Zabil jsem Einsteina, pánové s Jiřím Sovákem, Janou Brejchovou, Lubomírem Lipským a Ivou Janžurovou v hlavních rolích.

Jaký je váš nejoblíbenější film 60. let?

Penzion pro svobodné pány
12%
Svěťáci
40%
Svatba jako řemen
12%
Rozmarné léto
16%
Černý Petr
12%
Hoří, má panenko!
8%

Mezi nejvýznamnější filmy tohoto období patří určitě komedie z prostředí malé železniční stanice režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky z roku 1966 s Václavem Neckářem v hlavní roli železničního eléva, natočená podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Ta uspěla i na mezinárodní scéně a získala ocenění nejvyšší – filmového Oskara.Nepřehlédněte