Vzpomeňme třeba vynikající muzikál Starci na chmelu z roku 1964 s výborným Vladimírem Pucholtem v hlavní roli nebo komedii Dáma na kolejích z roku 1966 s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým v hlavních rolích, oboje v režii Ladislava Rychmana.
Významným dílem tohoto období je také psychologické drama Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni s vynikající Ivou Janžurovou v hlavní roli. Tato naše významná herečka, jejíž hvězda začínala stoupat právě v 60. letech, hrála také v dalších výborných filmech tohoto období: v komedii Penzion pro svobodné pány z roku 1968, kde vytvořila skvělou dvojici společně s Josefem Abrhámem, v komedii Svěťáci z roku 1969, kde tvořila hlavní ženské role společně s Jiřinou Jiráskovou a Jiřinou Bohdalovou a kde hrálo vynikající mužské trio Vlastimil Brodský, Jan Libíček a Jiří Sovák. Tato komedie patři mezi český filmový klenot a bývá také často reprízována, ostatně jako většina zde zmiňovaných filmů. Další vynikající komedií té doby s Ivou Janžurovou a Vladimírem Pucholtem je Svatba jako řemen režiséra Jiříka Krejčíka z roku 1967.
Dalším významným filmem tohoto období je poetická komedie Rozmarné léto režiséra Jiřího Menzela z roku 1968, zfilmovaná podle románu Vladislava Vančury, s Rudolfem Hrušínským, Vlastimilem Brodským, Františkem Řehákem, Janou Preissovou a Mílou Myslíkovou v hlavních rolích. V tomto filmu přenesl režisér velice zdařile poetiku Vančurovy předlohy na filmové plátno. Příběh tří přátel, trávících léto v malém poklidném městečku, proslul zejména díky prohlášení postavy Rudolfa Hrušínského: „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným…“ Menší roli si zde zahrál i sám režisér.
Dalšími významnými filmy tohoto období jsou filmy režiséra Miloše Formana, stoupající režisérské hvězdy té doby. V roce 1963 natočil film Černý Petr, kde pro film objevil Vladimíra Pucholta, hvězdu jeho filmů. Dalším jeho filmem byly Lásky jedné plavovlásky z roku 1965 s Vladimírem Pucholtem a Hanou Brejchovou v hlavních rolích. V roce 1967 následuje jeho slavná komedie Hoří, má panenko!
Mezi další velmi známé komedie té doby patří legendární parodie na filmové westerny Limonádový Joe z roku 1965 režisérů Jiřího Brdečky a Oldřicha Lipského s výborným Karlem Fialou v hlavní roli. Dále zde hráli Miloš Kopecký, Květa Fialová ve své životní roli jako arizonská pěnice Tornado Lou, Olga Schoberová, Karel Effa a Josef Hlinomaz.
Další velmi povedenou komedií této doby je parodie na špionážní filmy režiséra Václava Vorlíčka Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky z roku 1967 s Janem Kačerem, Květou Fialovou, Jiřím Sovákem a Janem Libíčkem v hlavních rolích nebo komedie režiséra Oldřicha Lipského z roku 1969 Zabil jsem Einsteina, pánové s Jiřím Sovákem, Janou Brejchovou, Lubomírem Lipským a Ivou Janžurovou v hlavních rolích.
Jaký je váš nejoblíbenější film 60. let?
Mezi nejvýznamnější filmy tohoto období patří určitě komedie z prostředí malé železniční stanice režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky z roku 1966 s Václavem Neckářem v hlavní roli železničního eléva, natočená podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Ta uspěla i na mezinárodní scéně a získala ocenění nejvyšší – filmového Oskara.