• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vychází nový Krteček: Inspirovaný je letošním vedrem

  31.10.2017
  Bohumil Brejžek

  Krteček, populární kreslený hrdina knížek a filmů pro děti, se opět vrací v nové knize Krtek a zahrádka. A spolu s ním i jeho kamarádka paní Krtečková, modrý medvěd Baribal a další kamarádi.

  Autorkou knihy Krtek a zahrádka je Kateřina Miler, malířka, ilustrátorka a starší dcera výtvarníka Zdeňka Milera. Ta se svým otcem spolupracovala na Krtkových dobrodružstvích už od 80. let v době, kdy ještě žila v emigraci ve Švýcarsku. Její otec byl zpočátku rádcem a později se stal stálým tvůrčím partnerem. I proto jí v roce 2011 poskytl licenci a tím i svolení, že může v kreslení Krtka dál pokračovat. Kateřina Miler tak smí oživit nejen původního Krtečka, ale i odvozeniny této postavy – tedy i Krtečkovou. S tím, že vše ostatní, další postavičky, přírodu i pozadí, už vytvoří podle svého rukopisu.

  Přináší pozitivní energii

  „Kniha Krtek a zahrádka je příběhem o přátelství, životodárné vodě, radosti ze společného díla, ale hlavně o tom, že to, co se zdálo být ze začátku beznadějné, může nakonec pro všechny dobře dopadnout. I já sama věřím v pozitivní energii a dobré konce,“ říká Kateřina Miler. Ta Krtka a jeho kamarády nechala ožít už ve své předchozí autorské knížce Krtek na návštěvě, jež vyšla v roce 2015 a byla nominována na cenu Český Bestseller v kategorii literatury pro děti.

  Děti se těší na veselé příhody

  Krtek a zahrádka s šedesáti půvabnými obrázky je určena pro děti od dvou let. „Chtěla jsem Krtka přivést znovu do života, protože by byla škoda, kdyby s ním už žádné další knížky nemohly vycházet a on tak mohl žít jen v knižních reedicích a ve starých filmech, případně se objevoval jako hračka či obrázek na předmětech pro děti,“ dodává Kateřina Miler. Novou knížkou chtěla potěšit hlavně děti, které mají veselé příhody s Krtkem rády a po její první knize se dožadovaly dalšího pokračování.

  Krtek se tak opět představí jako roztomilý a vynalézavý společník, který si vždycky ví rady. Když paní Krtečkové dojde na zahrádce voda a její záhonky začnou uvadat, rozhodne se Krtek vykopat studnu. A spolu s ostatními zvířátky, zejména autorčinou oblíbenou postavou – modrým medvídkem Baribalem – zažene mlsné kozy, které mají na krásnou zeleninu paní Krtečkové zálusk. Úroda je bohatá a výtečného jídla je nakonec dost pro všechny. Takže si na své přijdou i věčně hladové kozy…

  Sucho jako inspirace

  „K námětu mě inspirovala letní sucha a nedostatek vody, které nás, a s námi i některé naše sousedy, na chalupě opravdu vedly až k vykopání studny,“ říká Kateřina Miler. Ta ilustrace vytvořila jako vždy tradiční malířskou technikou, bez použití počítače, jen pomocí štětce a temperových barev. V příběhu hraje důležitou roli zelená barva a slunce, symboly radosti, života a naděje. Všechna zvířátka, rostliny a celý Krtkův svět jsou něžné, milé a odrážejí blízký vztah autorky k přírodě a všem malým živým bytostem. Kniha Krtek a zahrádka nezapře také její mnohaletou zkušenost s užitou grafikou a s ilustrací pohádek a učebnic pro děti.


  Témata:

  Nepřehlédněte