• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vydělejte na patentovaném vynálezu českých vědců, který změní lékařské postupy. Česká firma RIOCATH nabízí investiční příležitost

  22.3.2019
  Redakce

  Revoluce, ohromná senzace, převratný vynález. Taková slova padala, když před rokem na jaře představoval tým společnosti RIOCATH v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd prototypy revolučních urinárních katetrů.

  Po dlouhé době se objevil český vynález, který se zapíše do historie světové medicíny. Před firmou RIOCATH to byl profesor Holý, jehož patenty se staly základem pro řadu léků, nebo projektu profesora Widimského, jenž prokázal prospěšnost katetrizačních zákroků při infarktu myokardu. A nyní, v roce 2019, společnost RIOCATH ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky vyvinula a patentuje světově unikátní dvouplášťové katetry.
  “Je pro nás velmi potěšující, že můžeme pomáhat tomuto skvělému vynálezu, který by mohl ochránit statisíce pacientů od infekcí a dalších zdravotních komplikací,“ hodnotil loni připředstavení prototypů projekt RIOCATH zástupce ředitele Ústavu organické chemie a biochemie prof. Ing. Martin Fusek, CSc.
  Oproti současným produktům mají RIOCATH katetry dvě hlavní výjimečné vlastnosti. „Při používání RIOCATH mechanismu se katetr netře o okolní prostředí a udržuje ve své původní poloze všechny drobné částice, se kterými se setká. Zabraňuje tím případnému poškození tkání a následnému zjizvení. Stejně tak důležité je, že se RIOCATH katetry vybalují zevnitř a část katetru, která  se dostane do styku s mikroby na začátku močové trubice se dále nezasouvá dovnitř. Tím se eliminuje možnost zavlečení infekce. Tyto dvě vlastnosti odišují naše katetry od všech ostatních. Pro pacienta je použití RIOCATH katetrů velmi šetrné co se bolesti týče a zároveň přínosné s ohledem na zdravotní stav,” vysvětluje unikátnost patentovaného mechanismu MUDr. Miroslav Svoboda, předseda představenstva RIOCATH GLOBAL a.s. a spolutvůrce patentovaného vynálezu. 
  Převratný přínos budou mít nové katetry například pro pacienty, kteří se sami cévkují několikrát denně, například paraplegici „Riziko zavlečení infekce je u nich naprosto zásadní. Pokud to musí dělat několikrát denně, zákonitě se nemohou vyhnout infekci,“ vysvětluje prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc., přednosta Chirurgické kliniky II. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
  To však představuje jen jedno z řady možností využití tohoto českého patentu. Jeho aplikací se ale v medicíně nabízejí stovky. Prvním dostupným výrobkem postaveným na patentovaném mechanismu RIOCATH budou rektální rourky pro kojence, kteří trpí břišními kolikami. Přibližně za dva měsíce by se tyto produkty měly jako první pomoc pro miminka objevit v prodeji. Urinární katetry se právě certifikují jako zdravotnické prostředky a jsou před klinickými zkouškami.
  Projekt RIOCATH navíc nedávno zaznamenal první úspěch v celosvětovém měřítku. Jako jediný projekt z České republiky uspěl a byl vybrán ze 4.500 přihlášených a posuzovaných projektu k přímé účasti na finálovém setkání investičního fóra HELLO TOMORROW v Paříži. „Ověřili jsme si výjimečnost projektu RIOCATH v celosvětovém měřítku. Účast na samotném finále v Paříži nám ukázala, že těžiště současných inovativních záměrů, realizovatelných z úrovně malého podnikání, spočívá v oblasti informačních technologií“ vysvětluje MUDr. Miroslav Svoboda.
  Nyní, těsně před uvedením prvního výrobku na trh, připravila skupina RIOCATH jedinečnou příležitost. Dává šanci občanům a firmám z České republiky a Slovenska možnost nakoupit akcie ovládané společnosti RIOCATH FNDB a.s., která se bude podílet na rozvoji jednotlivých projektů. Potenciální majitelé akcií společnosti RIOCATH FNDB a.s. (www.fndb.cz) mají v tento okamžik šanci podílet se na rozvoji toho jedinečného projektu, postaveného na českém patentu, a zároveň se podílet i na budoucích ziscích z toho plynoucích. Dodejme, že za bezpečných podmínek garantovaného ročního zisku 5 % a možnosti odprodat zpět akcie za pořizovací cenu kdykoli v průběhu příštích 42 měsíců. Už na začátku února byla prodána 1. etapa akcií společnosti RIOCATH FNDB a.s.. Zájem tehdy předčil všechna očekávání, protože 1000 akcií bylo prodáno během jediného dne. 
  „Po dokončení klinických testů urinárního katetru a jeho uvedení na trh vzroste odhadovaná hodnota společnosti na desítky milionů Euro. Mimo urinární katetry lze princip využít u velkého množství dalších aplikací,“ vysvětluje význam patentované technologie RNDr. Ing. Jaromír Zahrádka Ph.D., člen představenstva RIOCATH Global a.s., odpovědný za problematiku ochrany duševního vlastnictví.


  Nepřehlédněte