Vyhnali policisté z Anděla dealery? Starostka si na ně zavolala speciální tým.

18.10.2021
Karolína Trávníčková

Centrum Smíchova pořád bojuje s narkomany a dealery drog. Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková si povolala na pomoc speciální policejní tým, který potírá drogovou kriminalitu a má zajistit obyvatelům Smíchova maximální bezpečí. Je ale vůbec šance drogově závislé a lidi bez domova z Anděla a jeho okolí vyhnat?

Veřejný prostor Prahy 5 už dlouhou dobu trápí nárůst drogové kriminality a s ní spojené majetkové trestné činnosti. Aby radnice zajistila maximální ochranu občanům před pochybnými existencemi potulujícími se smíchovskými ulicemi, oslovila speciální tým policistů, kteří tento problém už v minulosti řešili v centru metropole. Speciální tým spojený s pořádkovou jednotkou i cizineckou policií provádí na Andělu namátkové kontroly. Ačkoli se policisté bijí v prsa, že na Praze 5 došlo ke snížení kriminality, podivných živlů a ztracených existencí je v okolí Anděla a Na Knížecí stále až zarážející množství. „Podle statistik, které v současné chvíli máme, nedošlo ke zvýšení trestné činnosti. Během krátké chvíle se policii podařilo zadržet více než desítku osob, které se dopustily protiprávního jednání týkající se drogové problematiky,“ řekla Našemu REGIONU policejní mluvčí Eva Kropáčová. Podle starostky Renáty Zajíčkové (SPOLU) ale došlo ke zlepšení pouze pocitově. Dlouhodobé řešení vidí pouze v otevření více kontaktních center v dalších městských částech. „To je však úkol pro vedení hlavního města. Jako městská část s tím nic neuděláme. Spolu s Prahou 1 a 2 jsme nedávno vyzvali pražského primátora k aktivitě v oblasti protidrogové politiky,“ sdělila Našemu REGIONU Zajíčková.

Praha situaci podcenila

I když byla speciální jednotka na potírání drogové kriminality založena již před několika lety, s Prahou 5 spolupracuje až v posledním půl roce. Důvod, proč nedošlo k zásahu policie v oblasti Smíchova již dříve, nám zůstává utajen. Nicméně policie i vedení městské části právě před půl rokem zaznamenali zvýšený počet problémových osob shlukujících se v blízkosti Smíchova a v okolí Anděla. „Některé z nich jsou i uživateli drog, ale především se jedná o osoby bez domova,” vysvětlila mluvčí policie. Podle Zajíčkové řada lidí užívajících návykové látky přišla během opatření proti covidu-19 o příjmy a v důsledku toho i o ubytování. Bylo tedy logické, že se přesunuli na ulici. Koncem října letošního roku by měla radnice společně s policií vyhodnotit výsledky působení speciálního týmu v ulicích Prahy 5 a případně dohodnout další společný postup. Na selhávající systém sociálních služeb pro pouliční uživatele drog a osoby bez domova se snaží upozornit nedávná společná deklarace městských částí Prahy 5, Prahy 1 a Prahy 2. Podle radnic vedení hlavního města situaci podcenilo, protože řešení vidí pouze v přepisování roky starých strategií. Starostové městských částí jsou proto připraveni s magistrátem spolupracovat a vyzvali ho k jednání. „Lidé splácí hypotéky a vychovávají děti, chtějí s nimi chodit na hřiště a nebát se, pracovat, odpočívat. Pokud chceme omezit užívání drog na veřejných místech, musíme okamžitě otevřít odbornou debatu o tom, jak toho reálně a rychle docílit,“ dodává starostka Prahy 5.

Obchodování se substitucí

Zajíčková si myslí, její oblast je pod největším náporem drogové problematiky právě proto, že na Smíchově se nachází hned dvě nízkoprahová centra a ordinace nabízející léčbu pomocí náhražky opiátů Subutex. Přitom dle policejní mluvčí je právě ilegální prodej této substituce častým problémem, který

musí policie řešit. Řada narkomanů totiž patří mezi „víkendové uživatele“ a nejsou tudíž zapsáni v žádných léčebných programech, kde by dostávali léky na zmírnění abstinenčních příznaků. Tito uživatelé drog musí tedy shánět substituci nelegální cestou a Anděl je jedno z míst, kde si ji, vedle heroinu nebo pervitinu, mohou snadno pořídit. Je proto otázka, jak může být Pětka i se svým speciálním týmem v boji proti dealerům drog úspěšná.

Karolína TrávníčkováNepřehlédněte