Výhody družstevního bydlení lákají. I v Liberci se zvýšil zájem

11.5.2020
Redakce

„U družstevního bydlení je výhodou, že příjemcem bankovního úvěru na jednotlivé byty zůstává celé výstavbové družstvo, nikoliv budoucí člen družstva a uživatel družstevního bytu. Stačí tedy uhradit družstevní podíl 25 % z ceny bytu na počátku výstavby a pak splácet formou nájmu,“ řekl Petr Černý, předseda představenstva SBD Sever, které je investorem. Po doplacení si pak uživatel může nechat družstevní byt převést do osobního vlastnictví.

Výhodou družstevní formy bytového vlastnictví je podle Černého možnost byt kdykoliv prodat za aktuální tržní cenu. Z právního hlediska nejde o prodej družstevního bytu, který zůstává družstvu, ale o převod družstevního podílu. Cenu bytu lze ale také kdykoliv doplatit. „To je velký rozdíl od běžného komerčního nájemného, které platíte za užívání bytu, jenž nebude nikdy váš. Naopak v družstevním bytě formou nájemného splácíte jeho pořizovací cenu,“ dodal Černý.

Některé věci nemusí dávat finančně smysl. Je dobré je ale zkusit

Oáza v centru je jedním ze tří bytových projektů na pozemku bývalých Montážních závodů v dolním centru Liberce. Vyrůst by tam mělo zhruba 300 bytů, kanceláře a prostory pro obchody, kavárny a restaurace. Na projektu za stamiliony korun se podílejí tři investoři. Zhruba 90 bytů do vlastnictví nabídne Rezidence nábřeží. Z prvního domu je v nabídce už jen sedm bytů ze 30, další ještě investor nestaví. Začíná se stavět i Rezidence RoSa, která nabídne ve dvou propojených domech dalších 90 nájemních bytů pro seniory. První obyvatelé by se měli stěhovat ve druhé polovině příštího roku, hotovo bude začátkem roku 2022.

vera/čtkNepřehlédněte