• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vyhrožoval Kolářovi na internetu kulkou, trestný čin to není

  28.6.2021
  Jitka Kačánová

  Muži, který starostovi Prahy 6 Ondřejovi Kolářovi vzkázal: „kulku do palice a je od něj klid, zm*da“, hrozilo až tříleté vězení za vyhrožování úřední osobě. Obvodní soud pro Prahu 6 však rozhodl, že o trestný čin nešlo, a případ předal Městskému úřadu v České Lípě s tím, že se může jednat o přestupek. Žalobce, který se proti tomu ihned odvolal, požaduje pro pisatele hanlivých výhrůžek dva měsíce za mřížemi.

  Zhruba před rokem napsal své výhrůžky do komentáře pod článek Českého rozhlasu, kde se otec starosty Koláře Petr, bývalý diplomat, vyznal ze strachu o syna, o kterého se měla začít zajímat ruská rozvědka. Kromě Kolářovi vyhrožoval kulkou také politikům Pavlovi Novotnému, Věře Jourové, Daně Němcové nebo Miroslavu Kalouskovi. A na seznam těch, na které brzy začne hona bude na ně potřeba hodně kulek, přidalv podstatě i celý Český rozhlas. „Web není anonymní. Skvělá práce @PolicieCZ a státních zástupců,“ napsal před soudním procesem na svůj twitter starosta Kolář. Našemu REGIONU se však omluvil, že do ukončení soudního jednání nechce případ víc komentovat.

  Pomsta za Koněva

  Zájem ruské rozvědky měl Kolář vzbudit po odstranění sochy maršála Rudé armády Ivana Koněva z parku na náměstí Interbrigády v Praze-Bubenči v dubnu minulého roku, které jako představitel Prahy 6 inicioval. Proto mu následně byla, stejně jako řeporyjskému starostovi Pavlovi Novotnému a pražskému primátorovi Zdeňkovi Hřibovi, poskytnuta policejní ochrana. Podle tvrzení časopisu Respekt, konkrétně novináře Ondřeje Kundry, který později odpálil i kauzu Vrbětice, měl v té době do Čech přijet ruský agent s jedem ricinem s cílem zaměřit se právě na tyto tři politiky s vyhraněnými protiruskými postoji. Nakonec se však ukázalo, že šlo o cíleně smyšlenou informaci vypuštěnou jedním z pracovníků ruského velvyslanectví v Praze. Koněv, jehož socha stála v parku v Praze 6 od roku 1980, se podle historiků kromě osvobození Prahy v roce 1945 podílel také na krvavém potlačení maďarského povstání v roce 1956. O odstranění jeho sochy se jednalo už někdy od 90. let a dnes je v depozitáři. Později by se měla stát jedním z artefaktů plánovaného Muzea paměti 20. století. Odstranění Koněvovy sochy vyvolalo bouřlivé protesty jak českých komunistů, alternativních politických proudů nebo prezidenta Miloše Zemana, tak i ruských politiků včetně prezidenta Vladimíra Putina.

  Nikdy nezapomeneme

  Na náměstí je místo Koněva od letošního května až do konce ledna příštího roku k vidění výstava Nikogda nězabuděm (Nikdy nezapomeneme) věnovaná příběhům pamětníků i historickým momentům ve vztazích Československa a Sovětského svazu. „Výstava je pro mě osobně důležitá hlavně v tom, že ukazuje na to, že z osvoboditelů se mohou velmi snadno stát okupanti, a to je něco, co je potřeba mít neustále na paměti i v dnešní době,“ řekl k zahájení výstavy Kolář. Výstava prostřednictvím plakátů seznamuje s pamětnickými příběhy, dotváří ji však zejména audiovizuální sloup, v jehož vnitřku mohou návštěvníci zhlédnout videa s dobovými záběry nebo s promluvami pamětníků, jež se týkají jednotlivých dějinných událostí – konce druhé světové války, sovětského vlivu v 50. letech, okupace z roku 1968 a také zhroucení komunistického režimu a následného odchodu sovětské okupační armády z Československa.

  Zdroj: vlastní zdroj  Nepřehlédněte