• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Výhrůžky mají dohru. Školy rozšíří kamerový systém

    Příbram rozšíří kamerový systém ve školách.

    Měl by být schopný rozpoznat rizikového člověka a přivolat pomoc, uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO). Nová bezpečnostní opatření zavádějí i další středočeská města, například Mělník. Jde o reakci na nedávné e-mailové výhrůžky, které přišly stovkám škol v celém Česku. Jejich autor psal, že školy jsou zaminované nebo jim vyhrožoval výbuchem. V Příbrami kvůli hrozbě evakuovala policie všechny základní školy. Výhrůžný e-mail obdržely i další školy v regionu.

    „Chystáme rozšíření chytrých kamerových systémů, které budou schopny detektovat, analyzovat obraz, aby dokázaly třeba na základě do systému vložené fotografie zjistit, že se nějaká riziková osoba snaží vstoupit do školy. Aby tam byl nějaký automatizovaný proces přivolání pomoci a tak dále,“ řekl Konvalinka. Kromě toho příbramské školy změnily školní řády. „V případě podezření je možné za přítomnosti strážníka nebo policisty prohlédnout dítěti zavazadlo nebo tašku, pokud jsou indicie, že by mohlo mít nějaký nebezpečný předmět,“ dodal starosta.

    Bezpečnostní opatření přibývají i na mělnických školách. Městská i státní policie pořádají školení, jejichž součástí je i nácvik krizových situací. Zároveň vydávají doporučení, jak se v těchto případech chovat. „Město podporuje veškeré aktivity, které mohou krizovým situacím předcházet a které připraví žáky i pedagogy na různé scénáře případného útoku,“ uvedl starosta Tomáš Martinec (ODS).

    Vstupní dveře mělnických škol se přes den i v noci zamykají. Vstoupit je možné pouze po zazvonění a identifikaci například prostřednictvím videotelefonu. Na některých školách funguje elektronický zámek. Lidé, kteří jsou pověřeni k vyzvedávání dětí, musí být předem zaevidovaní, aby nemohl nikdo vejít pod vymyšlenou záminkou. Součástí bezpečnostního systému jsou často také kamery.

    „Tato opatření fungují na jednotlivých školách různě dlouhou dobu a postupně se zdokonalují tak, aby byly co nejefektivnější a přitom co nejméně omezovaly běžný provoz škol a vyzvedávání dětí rodiči,“ uvedl místostarosta Petr Kowanda (ANO). Zaměstnanci škol se také účastní školení a praktických nácviků. Pravidelně se zkouší evakuace budov.

    Policie podle manažerky prevence kriminality Radky Srbová z mělnické městské policie rizika nepodceňuje. „Cílem je ochránit školy, žáky a pedagogy před hrozbou a samozřejmě i vypátrat autora těchto výhrůžek,“ uvedla.

    V doporučení, které dostali ředitelé škol, žádali preventisté o zvýšenou obezřetnost vůči možným bezpečnostním hrozbám. Jakékoliv podezřelé chování mají hlásit na linku 158. V případě telefonátů je třeba si zapsat detaily hovoru, ideálně číslo volajícího, a zjistit od něj maximum informací, které by mohly přispět k jeho dopadení. Nutnost ihned informovat policii platí i pro e-mailové varování.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte