Výlet na Šumavu může skončit i v Austrálii

16.7.2020
Aleš Pohořal

Rodák z Bolešin na Klatovsku, který zemřel v roce 1993 a připomíná ho zde pamětní deska na rodném domě, byl nejen u našich krajanů velmi oblíben. Původně chtěl být pilotem, ale zdravotní důvody mu tuto cestu neumožnily. Po únoru 1948 se páter angažoval v protikomunistické činnosti. Hrozilo mu zatčení a tak emigroval. Po peripetiích v táborech v Německu a Itálii se dostal do Austrálie, kde byl významnou postavou.

Z klasické australské přírody se ocitnete v tamní Šumavě, v úplně jiném „českém“ světě. Je tu i fiktivní zastávka ČSAD a kuchařka vám nabídne třeba klasické české jídlo – vepřovou s knedlíkem a zelím. A máte-li štěstí, tak jako autor, můžete si přidat i zbylé knedlíky.  Páter Peksa by měl asi radost z dětí, které stojí před mapou bývalého Československa a ukazují, kde se narodila jejich babička nebo děda a jsou tak vlastně stále spojeni s vlastí svých předků.

Největší kočkovitá šelma Evropy. Na území tří států včetně Česka se pohybuje přes stovku rysů

Konají se tu nejen církevní obřady, ale probíhají tu i nejrůznější festivaly, setkání, sportovní akce a oslavy narozenin. Zhruba desetihektarový pozemek skýtá i mnoho krásných zákoutí, kde se můžete, když přivřete oči, přenést tisíce kilometrů daleko na tu českou Šumavu. I u protinožců tak najdete kousek domova. A nacházeli ho zde především ti, kterým po emigraci stará vlast hodně scházela.

Až přijde doba, kdy koronavirová krize pomine a začne se do Austrálie zase masivně cestovat, jako tomu bylo před krizí, zkuste také zařadit do svého cestovního programu i toto místo. Nebudete určitě litovat.

První parník na Vltavě otevřel brány i současnému lodnímu cestováníNepřehlédněte