Výročí operace Anthropoid. Chyby, které stály Heydricha život

27.5.2020
Jaroslav Svoboda

Atentát na Heydricha byla úspěšná diverzní akce výsadkářů Operace Anthropoid exilových československých branných sil za druhé světové války, cílem atentátu byl prominentní nacista, zastupující říšský protektor a šéf RSHA Reinhard Heydrich. Atentát provedli 27. května 1942 v Praze Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii.

Okolnosti atentátu jsou už každému velmi známé. Akce se dočkala mnoha filmových zpracování a zdálo by se, že nic nového o jejím průběhu už nezjistíme. Avšak, objevují se některé názory, které zakořeněné pravdy vyvrací.

Osudové chyby zastupujícího protektora

Příliš se nemluví o tom, že Heydrich mohl celou akci přežít. To, co by následovalo potom, si asi jen těžko dokážeme představit. Vlna represí by byla možná srovnatelná s tou, která přišla po jeho smrti. Je tedy dobře, že byl nakonec atentát úspěšný. Přitom, Heydrichovi stačilo tak málo, aby přežil.

Život Heydricha nestály jen samotné útoky Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Za svou smrt si mohl Heydrich z velké části sám, udělal totiž dvě zásadní chyby, které si jako generál policie a vycvičený bojovník nesměl dovolit. Se svým vozem projel kolem mířícího Gabčíka, uvědomil si, že se jedná o atentát a místo toho, aby řidiči přikázal z místa rychle ujet a zvýšil tím šanci na svou záchranu, přikázal vůz zastavit a současně se v něm postavil s vytažením zbraně.

Atentát na Heydricha spáchala skupina Anthropoid. Vzpomínali na ni v Lidicích a Ležákách

Jak to bylo doopravdy?

V tom okamžiku hodil Jan Kubiš na auto speciálně upravenou, původně protitankovou bombu, která ale nezasáhla vnitřní prostor vozu. Explodovala před pravým zadním kolem.

„Oba (Kubiš i Gabčík) útočili současně, Gabčík se snažil vystřelit ze samopalu, Kubiš házel bombu, přestože plán byl nejdřív bomba, potom samopal,“ vysvětluje vojenský historik Eduard Stehlík.

První z obětí heydrichiády. Tragický osud spisovatele a odbojáře Vladislava Vančury

Zabíjely granáty s botulotoxinem?

Objevily se rovněž spekulace, že granát, který hodil Kubiš, byl otráven botulotoxinem, tomu však od začátku nic nenasvědčovalo. Tato tvrzení vycházely z vyjádření Paula Fildese z vojenského výzkumného střediska v Porton Down, který tvrdil, že zde granáty s botulotoxinem parašutistům vyrobili. Ovšem, pro toto tvrzení chybí další hmatatelné důkazy.

Atentát na Hitlerova oblíbence? To si Čechoslováci dovolili příliš! Za trest nacisté vyvražďovali celé rodiny

Po výbuchu následovala přestřelka

Po výbuchu se Kubiš i Gabčík pokoušeli pokračovat ve střelbě z pistolí. Heydrich i jeho řidič Klein vyskočili z vozu a vytáhli osobní zbraně. Heydrich poté začal pronásledovat Kubiše, ale při pokusu o střelbu neměla zbraň ráže 7,65 mm zásobník. Proto se vrátil zpět k autu, kde si zraněný sedl na sedadlo. Další sled událostí už je všeobecně známý.Nepřehlédněte