Atentát na Heydricha byla úspěšná diverzní akce výsadkářů Operace Anthropoid exilových československých branných sil za druhé světové války, cílem atentátu byl prominentní nacista, zastupující říšský protektor a šéf RSHA Reinhard Heydrich. Atentát provedli 27. května 1942 v Praze Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii.
Okolnosti atentátu jsou už každému velmi známé. Akce se dočkala mnoha filmových zpracování a zdálo by se, že nic nového o jejím průběhu už nezjistíme. Avšak, objevují se některé názory, které zakořeněné pravdy vyvrací.
Osudové chyby zastupujícího protektora
Příliš se nemluví o tom, že Heydrich mohl celou akci přežít. To, co by následovalo potom, si asi jen těžko dokážeme představit. Vlna represí by byla možná srovnatelná s tou, která přišla po jeho smrti. Je tedy dobře, že byl nakonec atentát úspěšný. Přitom, Heydrichovi stačilo tak málo, aby přežil.
Život Heydricha nestály jen samotné útoky Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Za svou smrt si mohl Heydrich z velké části sám, udělal totiž dvě zásadní chyby, které si jako generál policie a vycvičený bojovník nesměl dovolit. Se svým vozem projel kolem mířícího Gabčíka, uvědomil si, že se jedná o atentát a místo toho, aby řidiči přikázal z místa rychle ujet a zvýšil tím šanci na svou záchranu, přikázal vůz zastavit a současně se v něm postavil s vytažením zbraně.
Jak to bylo doopravdy?
V tom okamžiku hodil Jan Kubiš na auto speciálně upravenou, původně protitankovou bombu, která ale nezasáhla vnitřní prostor vozu. Explodovala před pravým zadním kolem.
„Oba (Kubiš i Gabčík) útočili současně, Gabčík se snažil vystřelit ze samopalu, Kubiš házel bombu, přestože plán byl nejdřív bomba, potom samopal,“ vysvětluje vojenský historik Eduard Stehlík.
Zabíjely granáty s botulotoxinem?
Objevily se rovněž spekulace, že granát, který hodil Kubiš, byl otráven botulotoxinem, tomu však od začátku nic nenasvědčovalo. Tato tvrzení vycházely z vyjádření Paula Fildese z vojenského výzkumného střediska v Porton Down, který tvrdil, že zde granáty s botulotoxinem parašutistům vyrobili. Ovšem, pro toto tvrzení chybí další hmatatelné důkazy.
Po výbuchu následovala přestřelka
Po výbuchu se Kubiš i Gabčík pokoušeli pokračovat ve střelbě z pistolí. Heydrich i jeho řidič Klein vyskočili z vozu a vytáhli osobní zbraně. Heydrich poté začal pronásledovat Kubiše, ale při pokusu o střelbu neměla zbraň ráže 7,65 mm zásobník. Proto se vrátil zpět k autu, kde si zraněný sedl na sedadlo. Další sled událostí už je všeobecně známý.