• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Výstava Devětsil, to je moderní svět, mrakodrapy a zaoceánské parníky

    20.2.2020
    Další fotky

    První a zároveň poslední výstava Uměleckého svazu Devětsil v Galerii hlavního města Prahy se konala v roce 1986, tedy před více než 30 lety. Česká výtvarná avantgarda 20. let se poté dočkala řady dílčích i monografických výstav (brněnský Devětsil, raná tvorba Josefa Šímy), ale celistvě a s novými poznatky zpracována dosud nebyla.

    „Nynější projekt se k tématu vrací, a to nejen ve větší šíři záběru a s novými poznatky, ale také v bohatších možnostech prezentace,“ uvedla kurátorka výstavy Alena Pomajzlová.
    „Zaměřuje se na to, co bylo pro pojetí tvorby a další aktivity Devětsilu zásadní, zejména na vizualitu moderního světa, mísení uměleckých druhů, spojení poezie a racionality. Cílem je nabídnout výstavu jako živou a dynamickou podívanou, která plně odpovídá poetice Devětsilu.“

    Expozice se soustředí na to, co bylo pro devětsilské pojetí tvorby a pro jeho aktivity zásadní: odklon od tradičního pojetí autonomního výtvarného díla, snaha (alespoň v projektech) o intermediální tvorbu atd. Zdůrazněna bude role architektury, fotografie, filmu, divadla i zábavy.

    Procházel vedlejšími uličkami velkoměst, fotografoval bezejmenné tváře v davu. Reportér Jovan Dezort

    „Hned úvodní prostory výstavy jsou vyhrazeny modernímu světu: světelnému reklamnímu sloupu, filmovým záběrům nočního městského ruchu a fotoreportážím ze současného života. Prosazovaná modernost se v samotné tvorbě členů Devětsilu odrazila asi nejvíc v architektuře. Často reprodukované americké mrakodrapy a zaoceánské parníky ovlivnily vnější vzhled navrhovaných staveb, které ještě oživovaly světelné reklamy,“ uvádí dál kurátorka Pomajzlová.

    Druhým hlavním cílem výstavy je ukázat živé kontakty s evropskou avantgardou prostřednictvím vzájemných návštěv, přednášek, výstav a časopisů, které se staly důležitým mezinárodním médiem pro předávání informací.
    Jak naznačuje koncept výstavy, záměrem je pojmout ji intermediálně, aby lépe představila poetiku Devětsilu – architektonické a scénografické modely, filmové projekce, zvukové nahrávky, fotografické reprodukce.

    Křemílek s Vochomůrkou se na čas přestěhovali z pařezu na zámek

    „Poezie byla v Devětsilu, také díky Teigovi, jedním z klíčových projevů. Ve svých manifestech poetismu ji chápal jako budoucí celistvou koncepci tvorby a života, nového životního pocitu.“
    V konkrétní podobě se na výstavě s poezií setkáme nejenom u devětsilských básníků, jejichž tvorbu přibližují vystavené básnické sbírky a ukázky z poezie, ale také v dalších oblastech, do nichž zasáhla, zejména ve výtvarném umění, kde se nejsilněji vepsala do kolážových obrazových básní i pozdějšího artificialismu Štyrského a Toyen.

    Výstavu DEVĚTSIL 1920 – 1931, pořádá Galerie hl. m. Prahy ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Běží už od prosince a potrvá do 29. března. Vidět ji můžete denně kromě pondělí od 10 do 20 hodin.

    FOTO: Devětsil na Staroměstském náměstí

    Devětsil na Staroměstském náměstí - 1 ggggDevětsil na Staroměstském náměstí - 2 Josef Šíma – Krajina s trojúhelníkem 30 ghmpDevětsil na Staroměstském náměstí - 3 ggDevětsil na Staroměstském náměstí - 3 gggggDevětsil na Staroměstském náměstí - 4 gggggg
    Další fotky
    Devětsil na Staroměstském náměstí - 5 gggggg+Devětsil na Staroměstském náměstí - 6 gggDevětsil na Staroměstském náměstí - 0 ghmp


    Nepřehlédněte