Vzácné pravěké meteority si v olomouckém muzeu prohlédly cca 3 tisíce lidí

15.11.2021
Redakce

Pod policejním dohledem opustily dnes prostory Vlastivědného muzea v Olomouci vzácné meteority z paleolitického sídliště, starého na 18 tisíc let. Unikátní soubor byl v muzeu vystaven deset dní, během kterých si meteority prohlédlo zhruba 3 tisíce lidí. Výstava skončila v neděli.

Meteority jsou po Věstonické venuši a Keltské kamenné hlavě poslední z trojice skvostů českých muzejních sbírek, které byly dosud v olomouckém muzeu k vidění. „Samozřejmě, že návštěvnost nebyla tak velká jako u Keltské kamenné hlavy nebo především u Věstonické venuše. Ovšem i vzhledem ke stávající hygienické situaci a navázaným opatřením jsme spokojeni,“ uvedl mluvčí muzea Antonín Valenta.

Meteority našli dělníci v Lundwallově cihelně v Opavě-Kylešovicích v červenci 1925, deset dní před objevem Věstonické venuše na jižní Moravě. Odborníci oceňují především kontext nálezu. Šlo totiž o paleolitické sídliště, které bývá datováno zhruba do doby před 18 tisíci lety. Meteority podle odborníků sesbíral pravěký lovec, který snad byl i svědkem jejich pádu, a přenesl je do svého sídliště. Tuto teorii potvrdil i nález pazourkového nožíku na stejném místě. Meteority až v roce 1964 prošly podrobným mikroskopickým výzkumem a od té doby se staly předmětem zájmu mnoha badatelů.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte