Jihomoravská pobočka ČSO spravuje mokřadní území v nivě říčky Kyjovky od loňského roku. Vytváří tu Ptačí park Kosteliska se stezkami a v budoucnu i pozorovatelnami pro veřejnost. Kromě ptáků se na Kosteliskách daří i hmyzu. Entomologové z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické tam nalezli hned 99 ohrožených druhů, které jsou zařazeny do takzvaného Červeného seznamu bezobratlých. Z toho byly dva kriticky ohrožené, kdy jeden druh brouka dřepčíka byl považován dokonce za regionálně vyhynulého v rámci ČR. „Takovou pestrou škálu biotopů na tak malém prostoru lze v dnešní době nalézt jen velmi vzácně,“ uvedl Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické.
Ornitologové v oblasti pozorovali 162 ptačích druhů, z toho polovina tam hnízdila či se o to alespoň pokoušela. K vzácným druhům hnízdícím v roce 2020 v Ptačím parku Kosteliska patří například bukač velký, bukáček malý, moudivláček lužní či čejka chocholatá. Tři mláďata tu vyvedl i kriticky ohrožený vodouš rudonohý.
Odborníci předpokládají, že díky správné péči se počet druhů ještě navýší. „Ještě předloni bylo území neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Loni jsme kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí začali vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. Ochranou přirozených mokřadů, vytvářením nových tůní a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území postupně mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy,“ uvedl Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO.
Ptačí park Kosteliska leží v nivě říčky Kyjovky v blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Území spravuje Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické. Díky podpoře veřejnosti se loni společnosti v lokalitě podařilo vykoupit 2,7 hektarů pozemků a dalších více než pět hektarů je v jednání.
adp/ČTK