Vzácný nález v Česku! Vědcům se podařilo objevit údajně vyhynulého brouka

Přírodovědci našli v ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku brouka dřepčíka, kterého v České republice považovali za vyhynulého. Dřepčíka v tuzemsku pozorovali po více než 30 letech. V tiskové zprávě to dnes uvedla Česká společnost ornitologická (ČSO).

Jihomoravská pobočka ČSO spravuje mokřadní území v nivě říčky Kyjovky od loňského roku. Vytváří tu Ptačí park Kosteliska se stezkami a v budoucnu i pozorovatelnami pro veřejnost. Kromě ptáků se na Kosteliskách daří i hmyzu. Entomologové z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické tam nalezli hned 99 ohrožených druhů, které jsou zařazeny do takzvaného Červeného seznamu bezobratlých. Z toho byly dva kriticky ohrožené, kdy jeden druh brouka dřepčíka byl považován dokonce za regionálně vyhynulého v rámci ČR. „Takovou pestrou škálu biotopů na tak malém prostoru lze v dnešní době nalézt jen velmi vzácně,“ uvedl Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické.

Brouk dřepčík

Ornitologové v oblasti pozorovali 162 ptačích druhů, z toho polovina tam hnízdila či se o to alespoň pokoušela. K vzácným druhům hnízdícím v roce 2020 v Ptačím parku Kosteliska patří například bukač velký, bukáček malý, moudivláček lužní či čejka chocholatá. Tři mláďata tu vyvedl i kriticky ohrožený vodouš rudonohý.

Odborníci předpokládají, že díky správné péči se počet druhů ještě navýší. „Ještě předloni bylo území neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Loni jsme kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí začali vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. Ochranou přirozených mokřadů, vytvářením nových tůní a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území postupně mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy,“ uvedl Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO.

Ochránci přírody zachraňují u Vltavy vzácné motýly a brouky

Ptačí park Kosteliska leží v nivě říčky Kyjovky v blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Území spravuje Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické. Díky podpoře veřejnosti se loni společnosti v lokalitě podařilo vykoupit 2,7 hektarů pozemků a dalších více než pět hektarů je v jednání.

adp/ČTK

Dnes, 05:49
Pokud bude systém on-line registrace na očkování proti koronaviru úspěšný, vládní zmocněnec pro IT a...
Dnes, 05:33
Dnes jsou běžnou částí silničního provozu a už si bez nich nedokážeme představit fungování na...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Je to svět, který by si právem zasloužil samostatný obor studia. Astronomie, geologie, chemie, biologie....
Včera, 13:41
Pomeranče jsou jedny z nejoblíbenějších citrusových plodů. Obsahují spoustu zdraví prospěšných látek. Jejich pravidelná konzumace...
Sčítání lidu 2021
Včera, 13:30
Po deseti letech bude probíhat další sčítání, které organizuje, Český statistický úřad a uskuteční se...
Včera, 12:18
Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. V novele zákona...
Včera, 11:48
Namibská poušť tvoří velkou část pobřeží jihozápadní Afriky. Slovo „Namib“ pochází z námštiny, místního jazyka,...
Včera, 10:46
Celorepubliková síť elektro prodejen Electro World se v ČR rozroste o 21 prodejen K+B Expert....
Včera, 10:20
Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Firma Pietro Filipi...
Včera, 06:00
Ačkoliv se to tak nemusí zdát, Erik Pardus alias strážmistr Zahálka z Četnických humoresek byl...
Reklama