Vzhůru na Měsíc! Kosmická sonda Luna 1 začala před 60 lety psát novou kapitolu kosmického výzkumu

Další fotky

Kosmická sonda Sovětského svazu Luna 1 měla dosáhnout povrchu Měsíce a splnit tak dávný lidský sen. A přitom ukázat USA, kdo je pánem vesmíru.

Splnění prvního cíle bylo závislé na leckdy selhávající technice, tomu druhému byla podřízená související propaganda. A tak jsme se až po desítkách let dozvěděli, že Luna 1 Měsíc minula a že teprve čtvrtý sovětský pokus o přistání sondy na Měsíci byl úspěšný, při předchozích třech startech selhala raketa.  Veřejnost však tehdy měla žít v domnění, že starty sovětských raket byly úspěšné, to jenom Američanům jejich rakety selhávaly a vybuchovaly. Mnohá tajemství sovětského kosmického výzkumu tak odhalujeme až nyní.

Planety, kde by mohl být život a kam by se mohli obyvatelé planety Země v budoucnosti přesunout...

Letenka přímo do vesmíru. Na kterou planetu se přesuneme, až to tady bude k nevydržení?

Start 2. ledna 1959 z kosmodromu Bajkonur (dnes Kazachstán) byl tehdy obestřen tajemstvím. Sonda měla naplánovaný let tak, aby dopadla na povrch Měsíce. Kvůli špatnému načasování spalování paliva horního stupně rakety a poruše pozemního řízení však dosáhla rychlosti asi o 100 metrů za sekundu vyšší, než bylo v plánu. V důsledku toho se sonda do Měsíce nestrefila, ale minula ho ve vzdálenosti asi 6700 km (údaje se různí) od jeho středu. Alespoň se však stala prvním objektem ze Země, který překonal druhou kosmickou rychlost a dokázal se tak vymanit z jejího gravitačního pole.

Štefánikova hvězdárna už devadesát let zdobí vrchol Petřína – mohla ale stát jinde, na Letné nebo v Riegrových sadech

Sonda měla tvar koule o průměr 90 cm a vážila 361,3 kg s pláštěm ze slitiny hliníku a hořčíku. Obsahovala detektory na mikrometeority, vysílačku včetně zařízení sledovacího vysílače a telemetrického systému, pět přístrojů pro studium Měsíce a meziplanetárního prostoru včetně magnetometru. Elektrický proud dodávaly baterie. Vně byly umístěny antény.

Poslední stupeň nosné rakety „Vostok 8K72“ obsahoval 1 kg sodíku, který byl ve výšce 113 000 km nad Zemí rozptýlen a vytvořil tak umělou kometu. Tento experiment umožnil opticky určit polohu sondy. Teprve po astronomickém pozorování rozptýleného mraku sodíku bylo potvrzeno, že se let k Měsíci podařil a sonda dostala oficiální pojmenování „Luna 1“. Je také známá pod jménem jako „Мечта“ (rusky) a „Dream“ (angl.) a česky „Sen“

Má vlast. Hvězdnou oblohu v Planetáriu doplnila hudba Bedřicha Smetany a záběry krás české krajiny

Let byl naplánován tak, aby sonda zasáhla Měsíc, a proto s sebou Luna 1 nesla i dvě kovové vlajky se sovětským znakem, které by na Měsíc dopadly spolu s ní. Tak měl SSSR „dobýt Měsíc“ fakticky. To se ale podařilo až Luně 2 13. září 1969. Téměř dva měsíce po přistání prvního člověka na Měsíci (20. 7. 1969), což je dodnes největším kosmickým úspěchem. Přes všechnu snahu SSSR ovšem úspěchem americkým.

FOTO: Luna 1

Luna 1 - START LUNY 1 – Don P. MitchellLuna 1 - Dráha Luny 1 – sodíkový mrak – Don P. MitchellLuna 1 - LUNA 1 – Air & Space MagazineLuna 1 - Luna 1 – Don P. MitchellLuna 1 - Àâòîìàòè÷åñêàÿ ìåæïëàíåòíàÿ ñòàíöèÿ „Ëóíà-1“
Další fotky
Luna 1 - Luna 2 – sodíkový mrak – World of Tanks official forumLuna 1 - Vostok – Luna 1 v muzeu – www.astronautixLuna 1 - RussianSpaceWebLuna 1 - Vostok 8K72K v Moskvě – wikipedia

Luna 1 skončila vysílání dat po činnosti trvající 62 hodin poté, co se jí vybily baterie. Nyní tato sonda obíhá kolem Slunce jako jeho první umělá planetka vyrobená lidmi vyslaná ze Země. Doba jejího jednoho oběhu kolem Slunce se odhaduje na 450 dní a není nijak sledována.

 

 

Včera, 15:25
Více než tři tisíce metrů vysoké zasněžené hřebeny jihoamerických velehor And, nejdelšího horského pásma na...
Včera, 14:00
Středověké vojenské ležení, kdesi v Uhrách. Tak, jak zcela nepochybně vypadalo, vždyť filmoví tvůrci se...
Včera, 10:20
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 10:20
Fenomén chataření a chalupaření se rozvinul v Československu za normalizace, i když trampování a pobyt...
Včera, 08:20
Do paměti televizních diváků se nesmazatelně zapsal jako knížepán z pohádky Princezna ze mlejna nebo...
2.6.2020
Duchovní život našich předků před přijetím křesťanství byl velmi pestrý. Nebyli tak negramotnými a nekulturními...
2.6.2020
Člověk si otázku „proč“ klade od úsvitu dějin. To je jistě chvályhodné, ale svět dokážou...
2.6.2020
Přijedete-li do Hořic, malebného městečka na půli cesty mezi Hradcem Králové a Jičínem, omámí vás...
2.6.2020
Pamatujete si slavnou scénu z trezorového filmu Karla Kachyni Ucho, kde svou životní roli zahrála...
2.6.2020
Dnes si asi sotva představíme, jak obtížné bylo navázat spojení s někým vzdáleným, když předtím bylo...
1.6.2020
Záhadná smrt devíti členů Djatlovovy výpravy, která měla za cíl v únoru 1959 vystoupat až...
Reklama